lupa x
user

Umělá inteligence určila, že sporný obraz na 80,58 procenta namaloval Renoir

Umělá inteligence určila, že sporný obraz na 80,58 procenta namaloval Renoir

21.11.2022

Redakce

Umělá inteligence určila, že sporný obraz Portrét ženy (Gabrielle) je na 80 procent dílem francouzského malíře Pierra-Augusta Renoira. Odborníci se totiž dlouho přeli o to, zda je autorem díla ve vlastnictví soukromého švýcarského sběratele skutečně věhlasný francouzský impresionista nebo jiný umělec, napsal list The Guardian.

Umělá inteligence určila, že sporný obraz na 80,58 procenta namaloval Renoir

Foto: Shutterstock

Černovlasá žena s lehkým úsměvem a tělem natočeným doprava na sporném obrazu je nápadně podobná ženě vyobrazené na Renoirově díle Gabrielle. Tento olej na plátně aukční síň Sotheby’s nedávno ocenila na 100.000 až 150.000 liber (2,8 až 4,2 milionu korun).

Algoritmus švýcarské společnosti Art Recognition vycházel ze 206 reprodukcí Renoirových maleb, aby se naučil rozpoznat malířův styl. Ten podle odborníků charakterizují trhané tahy štětcem a výrazné kombinace kontrastních barev. Algoritmus měl také k dispozici menší výřezy z Renoirových děl a malby jiných umělců, kteří tvořili v podobném stylu a ve stejně době jako známý impresionista.

Umělá inteligence na základě těchto vstupních dat určila, že pravděpodobnost, že je obraz je Renoirovým dílem, je 80,58 procenta.

Určit nejistotu zahalující některá umělecká díla a vyjádřit ji číselně je podle generální ředitelky Art Recognition Cariny Popoviciové důležité.

„Majitelé umění často od znalců slýchávají, že je to jejich ‚dojem‘ nebo intuice, která jim říká, zda je obraz pravý nebo ne, což může být frustrující. Velmi si na nás cení, že jsme přesnější,“ uvedla Popoviciová.

Bern (ČTK)

Hlavní stránka