lupa x
user

Vědci ve Španělsku se snaží analýzou DNA zjistit, odkud pocházel Kolumbus

Vědci ve Španělsku se snaží analýzou DNA zjistit, odkud pocházel Kolumbus

23.11.2022

Redakce

Vědci ve Španělsku exhumovali ostatky duchovního z 15. století, aby potvrdili, odkud pocházel mořeplavec Kryštof Kolumbus. Duchovní byl totiž podle některých teorií bratrancem slavného cestovatele a analýza DNA má pomoci objasnit, zda se Kolumbus narodil v Itálii, jak se většinově uvádí, nebo na Pyrenejském poloostrově. Napsal o tom list The Guardian.

Vědci ve Španělsku se snaží analýzou DNA zjistit, odkud pocházel Kolumbus

Foto: Shutterstock

Skupina archeologů a antropologů začátkem tohoto týdne otevřela hrobku v kostele svatého Martina v galicijském městě Vilagarcía de Arousa, kde byl pochován šlechtic a duchovní Johan Marinho de Soutomaior. Právě galicijská Kolumbova společnost prosazuje teorii, že Kolumbus se nenarodil v roce 1451 v Janovské republice, ale právě na severu Španělska. Podle ní bylo příjmení Colón (španělská obdoba příjmení Kolumbus) v té době v regionu obvyklé a některé prameny naznačují, že Kolumbus možná pocházel z rodu Soutomaiorů.

Tuto hypotézu má nyní prověřit analýza DNA ze zlomků exhumovaných kostí, získaná data budou vědci porovnávat s DNA Kolumbových ostatků. Kolumbus zemřel v roce 1506 ve španělském Valladolidu, ale přál si být pohřben na ostrově Hispaniola, kde se nyní nacházejí státy Haiti a Dominikánská republika. Odtamtud ale byly ostatky koncem 18. století převezeny na Kubu a v roce 1898 pak zpět do Španělska.

Většina odborníků nepochybuje o tom, že Kolumbus se narodil v dnešní Itálii. „My o tom pochybnosti nemáme, ale můžeme poskytnout objektivní data, která… mohou ukončit řadu dalších stávajících teorií,“ uvedl už loni José Antonio Lorente z univerzity v Granadě.

Madrid (ČTK)

Hlavní stránka