lupa x
user

Od prosince se změní způsob zapisování očkování, stejný zůstane u covidu-19

Od prosince se změní způsob zapisování očkování, stejný zůstane u covidu-19

01.12.2022 , Aktualizováno 30.11.2022

Redakce

Záznamy o očkování budou lékaři od prosince zapisovat do stejného systému, ve kterém dosud evidovali jen vakcíny na covid-19. Na webu o tom informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který provozuje systém elektronických receptů (eRecept). Nově lékaři budou data vkládat do systému ISIN, který vytvořil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Prozatím podle SÚKL nebudou podané vakcíny v lékovém záznamu pacienta, aktuální tak nebudou dva miliony starších záznamů.

Od prosince se změní způsob zapisování očkování, stejný zůstane u covidu-19

Foto: Shutterstock

Povinnost evidovat podaná očkování podobně, jako od roku 2018 předepsané léky na recept, zavedl stát od začátku letošního roku. Lékaři ale kritizovali, že musí záznamy o vakcínách proti covidu-19 vyplňovat do jednoho systému a ostatní vakcíny do druhého. Ministerstvo jim vyšlo vstříc v tom, že slíbilo do konce roku neudělovat na nedodržování zákonné povinnosti pokuty a poslanci připravili změnu zákona.

Cílem nové povinnosti bylo poskytnout státu informace o podaných očkováních včetně nepovinných, která nehradí zdravotní pojišťovny. Pacienti pak měli mít soupis svých nově podaných vakcín, který by je upozorňoval i na potřebu přeočkování. Se souhlasem pacienta by do něj mohli nahlížet i lékaři nebo lékárníci.

To bude možné, až se systémy propojí. „Data mají do systému eRecept přicházet zprostředkovaně ze systému ISIN (…), který však není aktuálně na poskytování dat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv připraven. Dosud zapsaná data se tak vzhledem k nedodržení kontinuity zápisů stanou neaktuálními,“ uvedl SÚKL. Po konci listopadu tak nebude zasílat ani upozornění na přeočkování.

Lékaři letos zapsali očkování téměř 1,3 milionu pacientů, mohli k tomu využívat webovou aplikaci elektronických receptů nebo své lékařské softwary, které funkci poskytovaly. „Upozorňujeme lékaře a poskytovatele zdravotních služeb, že pro nový zápis o vakcinaci do systému ISIN nelze využít současnou funkčnost lékařských a nemocničních SW,“ doplnil SÚKL.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden řekl, že jako elektronický očkovací průkaz by rád využil mobilní aplikaci Tečka, kterou si lidé stahovali v době epidemie covidu-19. Tehdy měla sloužit k zobrazení potvrzení o očkování, prodělaném covidu-19 nebo provedeném testu. Aplikace měla asi 6,5 milionu stažení. Naopak provoz aplikace eRouška, která upozorňovala na možné rizikové kontakty, ministerstvo podle informací na webu loni v říjnu zastavilo.

Aby nové využití Tečky mohlo fungovat, je podle ministra potřeba změnit dva zákony a vést velmi intenzivní debatu s Úřadem na ochranu osobních údajů. „Myslím, že v příštím roce se nám podaří udělat první kroky. A pevně věřím, že do voleb budeme mít nějaký nástroj, který bude aspoň částečně fungovat, a také připravenou legislativu, kterou ještě před volbami dostaneme do Poslanecké sněmovny,“ dodal.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka