lupa x
user

V kauze Xixoio policie zatím nikoho neobvinila, oba zadržené propustila

V kauze Xixoio policie zatím nikoho neobvinila, oba zadržené propustila

01.12.2022

Redakce

V kauze kolem investiční firmy Xixoio zatím policie nikoho neobvinila, oba zadržené propustila. Zajistila majetek v hodnotě zhruba 50 milionů korun. O vývoji v případu dnes na webu informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Policie řeší podezření ze spáchání podvodu a praní špinavých peněz.

V kauze Xixoio policie zatím nikoho neobvinila, oba zadržené propustila

Ibehej sice firmu nejmenoval, z kontextu je ale zřejmé, že sdělení se týká právě jí. „Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování prováděli ve dnech 29. až 30. listopadu 2022 realizaci úkonů trestního řízení, které se týkaly činnosti jedné obchodní společnosti nabízející ‚tokenizaci‘ firem,“ popsal.

K výši možné způsobené škody se centrála nevyjádřila. Podle dřívějších informací médií má škoda způsobená investorům dosahovat půl miliardy korun.

Policie zadržela při razii dva lidi, podle médií zakladatele a majitele Xixoio Richarda Watzkeho a šéfa představenstva Henryho Ertnera. Ibehej sdělil, že oba se ve středu vrátili na svobodu.

Policisté provedli také sedm domovních prohlídek a čtyři prohlídky jiných prostor – kanceláří a vozidel. Zajistili při tom důkazní materiál ve formě listin a digitálních dat. „Dále byla zajištěna dvě osobní motorová vozidla, rodinný dům a další hodnotné věci – jako výnos z trestné činnosti – v celkové hodnotě cca 50 milionů Kč,“ doplnil mluvčí.

Xixoio podle informací médií tvrdí, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů. „Chválím práci policie, chovali se profesionálně a ve mně to vzbuzuje důvěru, že dělají dobrou práci a jsou to profíci. Ačkoliv je situace složitá,“ řekl dnes Deníku N Ertner. Dodal, že policejní vyšetřování považuje za „boží požehnání“. Watzke pak podle informací serveru prezentuje zaměstnancům společnosti policejní razii jako příležitost dokázat, že podnikání firmy je poctivé.

V interním prohlášení, z nějž citovaly servery Deník N a Seznam Zprávy, firma ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí a uložený na tzv. blockchainu, který Xixoio vyvinulo. Podle serverů policie podezírá vedení Xixoio z toho, že za získané peníze od investorů nic nevyvíjelo a tyto peníze investovalo do kryptoaktiv.

Trestní řízení pokračuje. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Česká národní banka před rokem varovala veřejnost před investicemi do tokenů a výslovně zmínila právě Xixoio. Z prezentace firmy mohli lidé získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované, uvedla tehdy centrální banka.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka