lupa x
user

Avast se bude podílet na vývoji evropské digitální peněženky EUDI

Avast se bude podílet na vývoji evropské digitální peněženky EUDI

21.12.2022

Redakce

Původně česká antivirová značka Avast se bude v konsorciu EWC podílet na pilotním projektu evropské digitální peněženky EUDI. Peněženka EUDI má zajistit občanům EU digitální identitu akceptovanou ve všech členských státech a v zemích Evropského sdružení volného obchodu (EFTA).

Avast se bude podílet na vývoji evropské digitální peněženky EUDI

Foto: Shutterstock

Evropské nařízení EIDAS2 o unijní digitální identitě schválila EU za letošního českého předsednictví. Podle místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) by mělo Česko spustit digitální peněženku na národní úrovni na přelomu let 2023 a 2024.

Pilotní projekt, který získalo konsorcium EWC, se zaměří na využití evropské digitální peněženky v oblasti cestování, například při poskytování informací o cestujících, nákupu zboží a služeb a důvěryhodných obchodních transakcích. Soustředí se na zásadní situace pro on-line život lidí a rovněž bude identifikovat překážky a faktory, které by mohly bránit přijetí a rozšíření peněženky EUDI.

Konsorcium EWC zahájí pilotní projekt začátkem příštího roku. Uživatelskou přívětivost pilotních scénářů budou testovat a hodnotit koncoví uživatelé z celé Evropy. Získané poznatky bude možné využít pro nasazování EUDI například při on-line nákupech.

„Digitální peněženky se stávají běžnou záležitostí, pro občany EU tak bude peněženka EUDI zásadní inovací. Umožní jim bezpečněji prokázat jejich identitu na internetu a mít kontrolu nad zveřejňováním osobních údajů. V pilotním projektu se zaměříme na cestování. Ukážeme, jak lze zjednodušit často problematické transakce na cestách a učinit je bezpečnějšími jak pro uživatele, tak pro cestovní kanceláře,“ uvedl obchodní ředitel pro Evropu společnosti Gen, pod kterou Avast patří, Andrew Tobin.

Konsorcium EWC vedou vlády Švédska a Finska a podporuje jej více než 50 organizací včetně vlád, odborníků z odvětví cestovního ruchu a elektronických plateb a technologických partnerů se zkušenostmi v oblasti digitální identity, aplikací peněženek, služeb digitální důvěry a integrace těchto technologií do on-line služeb.

Avast je jednou ze značek společnosti Gen, která vznikla letos spojením Avastu a americké NortonLifeLock. Firma zabývající se počítačovou bezpečností a ochranou soukromí zaměstnává přes 4000 lidí. Vedle Avastu zastřešuje značky Norton, Avira, AVG, ReputationDefender a CCleaner.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka