lupa x
user

Francouzští novináři se dostali pod ruskou palbu během živého vstupu

Francouzští novináři se dostali pod ruskou palbu během živého vstupu

03.01.2023

Redakce

Francouzští novináři se v Kramatorsku na východě Ukrajiny dostali pod ruskou palbu právě během živého vstupu do vysílání stanice TF1. Když novinář začal hovořit s moderátorem ve studiu, kamera zachytila dopad a výbuch ruského projektilu či rakety. Podle zpravodajského portálu Meduza šlo nejspíše o stejnou palbu, která zasáhla zimní stadion hokejového klubu Donbass a způsobila zranění dvěma lidem v Družkivce, která leží jižně od Kramatorsku. Podle Moskvy mířil úder v Družkivce na vojenskou techniku a zasáhl mimo jiné čtyři raketomety československé výroby RM-70 Vampire.

Francouzští novináři se dostali pod ruskou palbu během živého vstupu

Foto: Shutterstock

Francouzský televizní tým neprodleně zalehl, aby se ochránil před případnými dalšími střelami a střepinami. Nikdo ze žurnalistů nebyl zraněn, ujistili novináři při dalším vstupu.

Incident se stal v pondělí večer. Podle informačního kanálu Nexta raketa dopadla „jen několik desítek metrů“ od novinářů, podle listu Ukrajinska pravda tato vzdálenost činila „méně než kilometr“.

Média spojují incident s ruským útokem, který zasáhl zimní stadion Altair, domovský stadion klubu Donbass. Stadion leží ve městě Družkivka, která je součástí kramatorské aglomerace.

„Lední stadion, to není jen budova, po roku 2014 je to pro náš klub druhý domov. Jsou to stovky dětských soutěží, desítky mezinárodních turnajů… největší hokejová a krasobruslařská škola na Ukrajině,“ uvedl na facebooku generální ředitel klubu Fjodor Iljenko (Fedir Illjenko). Hokejový klub dodal, že kvůli ruským útokům přišel už o třetí budovu – první z nich bylo sportovní centrum Družba v Doněcku a druhou Mariupol Ice Center.

Ruský útok v Družkivce způsobil zranění dvěma lidem, informoval zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Proruské kanály na informační platformě Telegram tvrdí, že stadion sloužil ukrajinským silám jako sklad munice. Podle ukrajinské mutace stanice Rádio Svoboda byl na stadionu humanitární sklad.

Úder na Družkivku potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Mluvčí Igor Konašenkov podle agentury TASS sdělili, že při něm byly zničeny dva americké raketomety HIMARS a čtyři raketomety RM-70 Vampire, které jsou kombinací československého automobilu Tatra a sovětského raketometu Grad. Informace válčících strana o vzájemných ztrátách nelze v podmínkách pokračujících bojů ověřit z nezávislých zdrojů.

Týž den, kdy francouzské novináře zaskočila palba, byl poblíž fronty lehce zraněn reportér německého listu Bild. Na Silvestra byl při náletu dronů v Kyjevě zraněn novinář z Japonska, připomněla Ukrajinska pravda.

Kyjev (ČTK)

Hlavní stránka