lupa x
user

Vědci zkoumají evoluci melodií chorálu pomocí algoritmů pro bioinformatiku

Vědci zkoumají evoluci melodií chorálu pomocí algoritmů pro bioinformatiku

11.01.2023

Redakce

Zda jsou melodie gregoriánských chorálů opravdu původní, zjišťují vědci pomocí výpočetních algoritmů vytvořených pro bioinformatiku, sdělila dnes v tiskové zprávě Akademie věd ČR (AV). Nový mezinárodní výzkum vede Jan Hajič z Masarykova ústavu a Archivu AV. Jeho tým analyzuje evoluci melodií gregoriánského chorálu a snaží se mimo jiné zodpovědět, jak vznikaly chorální melodie nebo jestli jde rozeznat starší melodie od novějších, informovala akademie.

Vědci zkoumají evoluci melodií chorálu pomocí algoritmů pro bioinformatiku

Foto: Shutterstock 

„Domníváme se, že melodie by se mohly přizpůsobovat svému sociálnímu a kulturnímu prostředí podobně, jako se svému přirozenému prostředí přizpůsobují zvířata nebo rostliny,“ řekl Hajič. Ve své studii podle AV proto vědci zužitkují výpočetní metody, které se používají ve vědě o živé přírodě.

Odborníkům podle Hajiče pomůže databáze Cantus Index pro digitální choralistiku, jež eviduje přes 13.000 zpěvních melodií v digitální podobě. Dané melodie byly podle AV zaznamenány ve více než 600 evropských liturgických knihách v období mezi 11. a 16. stoletím.

Gregoriánský chorál je podle vědců neodmyslitelnou součástí středověké Evropy, kdy se jeho melodie zpívaly v katedrálách, kostelech i klášterech. Chorál tak vyjadřoval středověký náboženský život, uvedla akademie. Jedná se o jednohlasné latinské zpěvy bez doprovodu nástrojů. Pojmenovány jsou po papeži Řehoři Velikém, který žil na přelomu 6. a 7. století a nechal zpěvy sbírat a třídit.

Ačkoli císař Karel Veliký po roce 800 ukotvil pravidla bohoslužeb ve své říši, čímž z chorálu učinil posvátnou tradici, zpěv původních melodií se ve staletích měnil. „Dokonce se rozvětvil natolik, že v polovině 16. století církev rozhodla, že gregoriánský chorál má být opět přísně standardizován,“ řekl Hajič.

Vedle Hajiče se na projektu s názvem Genome of Melody podílí i Klára Hedvika Mühlová z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Čeští vědci spolupracují s Katedrou antropologie na Durham University ve Velké Británii. Jejich studii zaštiťuje Templetonova nadace a podporu získali také od Cultural Evolution Society.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka