lupa x
user

Americká kryptoměnová burza Coinbase dostala varování od regulátora

Americká kryptoměnová burza Coinbase dostala varování od regulátora

23.03.2023

Redakce

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase dostala varování od americké Komise pro cenné papíry (SEC). Té se nelíbí některé produkty, které burza nabízí. Coinbase, která je největší kryptoměnovou burzou ve Spojených státech podle zobchodovaného objemu, o tom ve středu informovala na svém blogu.

Americká kryptoměnová burza Coinbase dostala varování od regulátora

Foto: Shutterstock

Burza uvedla, že jí komise doručila oznámení nazývané ‚Wells notice‘. To burzovní regulátor vydává po ukončení předběžného vyšetřování, které zjistí tak závažné nesrovnalosti, že se komise může rozhodnout kontrolovanou firmu zažalovat.

Odvětví kryptoměn zatím nikdo systematicky nereguluje, postup komise tak podle agentury Reuters naznačuje, že regulační úřady v USA začínají na tento sektor vyvíjet silnější tlak. Akcie Coinbase po oznámení klesly téměř o 13 procent pod 68 dolarů.

Případné právní kroky se budou týkat angažovanosti burzy Coinbase na promptním trhu, stejně jako jejích produktů Earn, Prime a Wallet, uvedla firma na svém blogu. Burzovní komise zvyšuje tlak na sektor kryptoměn od loňského pádu velké kryptoměnové burzy FTX.

Platforma Coinbase Earn umožňuje zájemcům podílet se na ověřování transakcí v blockchainu, tyto produkty často nabízejí velmi vysoké výnosy, uvedl Reuters. Minulý měsíc ale společnost Kraken souhlasila, že podobnou službu v USA ukončí a zaplatí pokutu 30 milionů dolarů (přes 652 milionů Kč). Snaží se tak urovnat obvinění, které vůči ní vznesla rovněž burzovní komise, protože firma tuto službu neregistrovala.

SEC také ve středu obvinila diplomata a podnikatele v kryptoměnách Justina Suna a jeho firmy z podvodu a dalších deliktů, které jsou v rozporu se zákony o cenných papírech. Spolu s ním byly obviněny i celebrity Lindsay Lohanová, Jake Paul a další, protože Sunova kryptoaktiva propagovaly. Sun se dostal do povědomí veřejnosti v poslední době i tím, že o víkendu nabídl 1,5 miliardy dolarů za druhou největší švýcarskou banku Credit Suisse, která se dostala do problémů. Nakonec ji ale za vyšší cenu převezme její větší domácí rival UBS.

Coinbase uvedla, že její služby po obdržení oznámení od burzovní komise fungují normálně. Na tom se patrně nic nezmění, pokud nezasáhnou regulační úřady či soudu.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka