lupa x
user

Podíl čínských značek na ruském trhu se smartphony přesáhl 70 procent

Podíl čínských značek na ruském trhu se smartphony přesáhl 70 procent

18.04.2023 , Aktualizováno 17.04.2023

Redakce

Podíl čínských značek na ruském trhu s chytrými telefony v letošním prvním čtvrtletí dosáhl více než 70 procent ve srovnání se zhruba 50 procenty před rokem. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruského maloobchodního prodejce elektroniky M.Video-Eldorado.

Podíl čínských značek na ruském trhu se smartphony přesáhl 70 procent

Foto: Shutterstock

V čele ruského trhu s chytrými telefony nyní stojí čínské značky Xiaomi a Realme. Jihokorejský výrobce chytrých telefonů Samsung i jeho americký konkurent Apple prodej v Rusku omezili v důsledku ruského útoku na Ukrajinu, píše Reuters.

Podle údajů firmy M.Video-Eldorado klesly značky Apple a Samsung na ruském trhu s chytrými telefony na třetí a čtvrtou příčku ve srovnání s první a třetí příčkou v loňském roce. „Poptávka po značkách z Číny se z hlediska objemu zvýšila ve srovnání s loňským rokem o 42 procent a jejich celkový podíl přesáhl 70 procent,“ uvedla firma.

Rusko se stává na Číně čím dál více závislé. Výrazně zvýšilo využívání čínské měny, posílilo dodávky energie do Číny a na ruském trhu se začalo prodávat více čínských automobilů, píše agentura Reuters.

Z ruského trhu se v důsledku útoku na Ukrajinu stála řada západních podniků. Kreml loni zavedl systém paralelního dovozu, v jehož rámci povoluje maloobchodníkům dovážet některé zboží včetně chytrých telefonů ze zahraničí bez povolení vlastníka ochranné známky.

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka