lupa x
user

Pošta nabídne k odkupu zhruba čtvrtinu nemovitostí z 300 rušených poboček

Pošta nabídne k odkupu zhruba čtvrtinu nemovitostí z 300 rušených poboček

13.05.2023 , Aktualizováno 12.05.2023

Redakce

Česká pošta nabídne k odkupu většinu vlastních nemovitostí, ve kterých se v polovině roku uzavřou pobočky. Z 300 rušených pošt jich čtvrtina sídlí v objektech pošty, zbytek je v nájmu. Uvedl to dnes mluvčí pošty Matyáš Vitík. Už dříve pošta informovala, že z prodeje nemovitostí očekává zhruba miliardu korun.

Pošta nabídne k odkupu zhruba čtvrtinu nemovitostí z 300 rušených poboček

Foto: Shutterstock

Česká pošta podle Vitíka dlouhodobě nabízí k odkupu nemovitosti, pro které už nemá využití. Jde o nemovitý majetek ve vlastnictví státu s právem hospodaření pošty, prodej se řídí především zákonem o státním podniku. Celý proces trvá delší dobu a jeho důvodem není pouze aktuální rušení poboček.

Pokud bude nemovitost ze strany České pošty vyhodnocena jako nepotřebná, dojde ke zpracování znaleckého posudku akreditovaným znalcem. Tento posudek určí i cenu, za kterou bude objekt nabízen. Následně vedení České pošty, případně její dozorčí rada schválí záměr prodeje. U určeného majetku je jeho vyjmutí nutné schválit ministerstvem vnitra,“ dodal Vitík.

Záměr prodeje bude zveřejněný na portálu veřejné správy po dobu 30 dnů. V této lhůtě se mohou přihlásit státní organizace nebo podniky s žádostí o převod tohoto majetku. Pošta v tomto případě převede majetek za cenu obvyklou podle znaleckého posudku. Mezi okruh oprávněných subjektů nepatří obce.

Majetek, o který během zveřejnění na portále veřejné správy neprojevil nikdo zájem, je možno prodat formou výběrového řízení (e-aukcí), kdy objekt získá zájemce s nejvyšší nabídkou. Česká pošta musí postupovat s péčí řádného hospodáře a majetek prodávat za maximální možnou cenu.

Samostatnou formou přímého prodeje je prodej nemovitosti, ve které se kupující zaváže poskytovat služby pošty Partner. V tomto případě je prodej uskutečněn za cenu podle znaleckého posudku a nemovitost je zatížena věcným břemenem v rozsahu nutném pro zajištění poštovních služeb pro případ výpovědi smlouvy o provozování pošty Partner.

Česká pošta ruší 300 z 3200 pošt kvůli snižování nákladů a poklesu provozu. Součástí procesu je i rušení zhruba 1500 míst. Seznam rušených pošt zveřejní státní podnik na začátku příštího týdne.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka