lupa x
user

Experti: Umělá inteligence mění požadavky na dovednosti pro práci i studium

Experti: Umělá inteligence mění požadavky na dovednosti pro práci i studium

07.06.2023 , Aktualizováno 06.06.2023

Redakce

Umělá inteligence (AI) má významný vliv na pracovní trh a už dnes ovlivňuje i vývoj některých studijních oborů. Shodli se na tom experti, které oslovila ČTK. Rozvoj AI podle nich povede ke změně požadavků na dovednosti zaměstnanců, ke zefektivnění pracovních procesů a k inovacím téměř ve všech odvětvích. České školství podle odborníků většinou dovednosti pro práci s AI zatím efektivně nerozvíjí.

Experti: Umělá inteligence mění požadavky na dovednosti pro práci i studium

Foto: Shutterstock

Mezi obory s výhledem na nadprůměrné přijetí AI a zároveň s nejvyšší potřebou vzdělávání ve využití umělé inteligence patří podle studie Světového ekonomického fóra „The Future of Jobs Report 2023“ informační technologie, finanční služby a kapitálové trhy, telekomunikace, vzdělávání a zdravotní a sociální péče. „Na opačném konci škály je podle této studie například zemědělství. Já se ale domnívám, že nasazení AI v této oblasti bude větší, než se obecně předpokládá. Zde však půjde spíš o autonomnější systémy,“ řekl ČTK člen investičního výboru fondu LOOK AI Ventures a expert na AI Martin Dostál.

Téměř čtvrtina českých firem se podle HR stratéga start-upu Sloneek Milana Rataje už nyní pokouší pracovat s umělou inteligencí (AI) pravidelně, 40 procent očekává, že se AI stane běžnou součástí jejich procesů do konce příštího roku. Jednotky procent z nich uvažují o vypsání samostatných pozic, které by se AI ve firmách zabývaly, doplnil.

Pokud firmy budou chtít využívat umělou inteligenci, budou podle něj u pracovníků na daných pozicích vyžadovat výrazně více všeobecný přehled, kritické myšlení a mediální a informační vzdělanost. To jsou dovednosti, které podle odborníků český vzdělávací systém většinou stále ještě účinně nerozvíjí. V jednotlivých oborech pak stoupne zájem o profesní znalosti a praxi, protože zkušenosti dokážou zajistit dostatečný nadhled, který je v případě práce s AI potřeba, míní Rataj.

Jak upozornil, budou vznikat i samostatné nové pozice. Jako příklad uvedl pozici ‚prompt engineer‘, která bude ladit způsob, jakým se AI zadává práce, nebo pozici analytik AI výstupů. Ten by měl hodnotit, zda se zadání pro AI zpracovávají efektivně. Nejrozšířenější pozicí pak budou pravděpodobně manažeři, kteří se budou zabývat zaváděním AI procesů napříč celou firmou, řekl Rataj.

Zuzana Kubíková ze společnosti RSM poukázala na dopady využívání AI, které se budou týkat především kancelářských pracovních pozic, včetně těch kreativních, a budou vycházet z aktuálních možností nástrojů, jako je například ChatGPT. U tohoto typu AI bude okamžitý dopad v podstatě na všechny pozice, řekla.

V některých případech už můžeme vidět, jak v administrativních službách, marketingu nebo zpracování dat AI plně nahrazuje lidskou práci a přináší úsporu na úrovni několika platů měsíčně,“ uvedla. „Pokud nástroje zůstanou široce dostupné, tedy zdarma nebo za velice mírný poplatek, mají šanci zefektivnit práci napříč odvětvími. Z prvních pozorování se bavíme až o potenciálních desítkách procent úspory člověkohodin měsíčně,“ uzavřela.

Praha  (ČTK)

Hlavní stránka