lupa x
user

EU zařadila čínského prodejce oděvů Shein mezi regulované platformy

EU zařadila čínského prodejce oděvů Shein mezi regulované platformy

28.04.2024 , Aktualizováno 26.04.2024

Redakce

Evropská unie zařadila čínského internetového prodejce oděvů Shein mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnějším kontrolám podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Důvodem je vysoký počet uživatelů, uvedla Evropská komise (EK).

EU zařadila čínského prodejce oděvů Shein mezi regulované platformy

Foto: Shutterstock 

Firmy s více než 45 miliony uživateli jsou podle DSA považovány za velmi velké on-line platformy (Very Large Online Platforms; VLOP) a podléhají přísnějším pravidlům EU pro internetový obsah. Ta po nich vyžadují, aby se více snažily bojovat proti nelegálnímu a škodlivému obsahu a padělaným výrobkům na svých platformách. Firma Shein v březnu oznámila, že má v EU měsíčně v průměru 108 milionů aktivních uživatelů.

Shein má nyní čtyři měsíce, tedy do konce srpna, aby přísnější pravidla podle DSA splnila. Mimo jiné má povinnost přijmout zvláštní opatření k posílení a ochraně uživatelů na internetu, včetně nezletilých, a řádně posoudit a zmírnit veškerá systémová rizika vyplývající z jejích služeb, uvedla EK. Platformy označované jako VLOP také musejí regulátorovi poskytnout přístup ke svým algoritmům, aby bylo možné sledovat dodržování nařízení, a jednou ročně musejí na vlastní náklady podstoupit nezávislý audit.

Firmy, které pravidla porušují, mohou dostat pokutu do šesti procent jejich ročního celosvětového obratu. V případě závažného a opakovaného porušení jim v EU hrozí zákaz činnosti.

Společnost Shien byla založena v Číně v roce 2012 a je symbolem levné módy. Podle EU se tato firma stala 23. platformou, na kterou byla uvalena nejpřísnější evropská pravidla na ochranu spotřebitelů před nelegálním obsahem. Pravidla se vztahují také například na firmy X, TikTok, Facebook či Google.

Brusel (ČTK)

Hlavní stránka