Jana Kukutschová prezentovala výsledky výzkumu na TEDxUNYP
06.11.2024
Výsledky výzkumu týmu prof. Mgr. Jany Kukutschové, Ph.D. (VŠB-TUO) poprvé na přední světové prezentační platformě TEDxUNYP. Jsou nanočástice neviditelným zázrakem nebo skrytou hrozbou?
Výzkum, kterým ostravští vědci prokázali, že těžké kovy se nacházejí v plodové vodě ještě nenarozených dětí či vnitřních orgánech dospělých, před časem vzbudil zásadní zájem světové vědecké komunity. Šlo o průlomové zjištění, které se stalo tématem i v legislativních kruzích. Expertní výsledky výzkumu nanočástic, které se uvolňují z pneumatik a brzdových destiček při brzdění automobilů, se staly základem změn v uvažování o materiálech, používaných globálně v automobilovém průmyslu.
Co o nanočásticích víme? Jsou rizikem nebo pomocníkem pro lidské zdraví a životní prostředí? Tyto otázky byly tématem historicky první prezentace na fóru řečníků z celého světa, tentokrát s tématem „Breaking Barriers“.
„Působení nanočástic na člověka je široké téma. Když se bavíme pouze o zdravotních rizicích nanomateriálů a nanočástic, ukazuje se, že stále toho nevíme mnoho a jsou stále oblasti, kde pouze očekáváme, jaké budou ty dopady, zejména při dlouhodobém působení. Proto nyní hovoříme spíše o obezřetnosti. Zejména tam, kde mohou být ohroženi naši nejmenší, což se týká třeba lavinové aplikace nanonástřiků v mateřských školách, jejíž jsme byli po covidové pandemii svědkem,“ říká Jana Kukutschová – prorektorka pro vědu a výzkum VŠB–TUO, která je zároveň garantkou studijního programu Nanotechnologie.
TEDx platforma je proslulá především pečlivým výběrem témat a řečníků. Nabízí jedinečný prostor pro vědce z celého světa, kteří mohou o své práci informovat mimo vědecké časopisy a konference a překlenout tak propast mezi svými poznatky a veřejností a zpřístupnit tak složitá témata. „Vybíráme si řečníky, kteří jsou osobnostmi, mají praktické postřehy. Profesorku Kukutschovou jsem oslovil poté, co jsem se dozvěděl o její průkopnické práci ve výzkumu nanočástic. Zpřístupňuje lidem vysoce odbornou vědu, přináší do rozhovoru jedinečný vhled a ukazuje, jak může mít zdánlivě neviditelný svět nanočástic významný dopad na náš každodenní život,“ dodává Amit Grinvald – organizátor TEDxUNYP.
Expertní tým v čele s profesorkou Kukutschovou pokračuje ve výzkumu nanočástic uvolňujících se z pneumatik a brzdových destiček při brzdění automobilů. Soustředí se zejména na jejich dopad na životní prostředí a lidské zdraví a hledají inovativní řešení pro snížení těchto emisí. Zároveň prohlubují spolupráci s průmyslovou sférou, aby se výsledky jejich výzkumu co nejrychleji přetavily do praktických aplikací. Souběžně s tím se zaměřují na stále aktuálnější téma mikroplastů a jejich vliv na životní prostředí a lidské zdraví.
Zdroj: Technická univerzita Ostrava