lupa x
user

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum.

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum.

15.09.2021

Redakce

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum.

Více než 30 procent dospělých nemá nijak zabezpečený přístup do svého mobilního telefonu. S věkem klesá povědomí o informační bezpečnosti. Vyplývá to z dat, která shromáždili výzkumníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Soustředili se na povědomí o biometrii, tedy systémech založené na unikátních charakteristikách, jako je otisk prstu nebo duhovka. Systémy nacházejí uplatnění při zabezpečení cestovních dokladů nebo mobilních telefonů. Výsledky ČTK poskytla Gabriela Peringerová z univerzitního odboru komunikace.

Průzkum zahrnul 2341 dospělých respondentů a 363 žáků základních a středních škol . Informační technologie využívají nejčastěji mladí lidé. Po padesátce míra využívání výrazně klesá. Mezi sedmdesátníky a staršími klesá podíl aktivních uživatelů internetu k 39 procentům. „Platí přitom, že senioři používají internet buď každodenně, nebo v podstatě vůbec,“ uvedla vedoucí projektového týmu Marcela Petrová Kafková.

Data ukázala, že senioři jsou různorodou populací a jejich znalosti se velmi liší. Seniorky jsou mírně aktivnějšími uživatelkami než senioři, jejich znalosti jsou však nižší. Zlomový věk je padesátka. „U žen bez maturity je riziková již skupina starší 50 let, u mužů bez maturity výrazně klesají znalosti po dosažení 55. roku života,“ shrnul člen výzkumného týmu Tomáš Doseděl. U lidí s vyšším vzděláním se snížení znalostí projevuje až po šedesátce.

Více než 30 procent dospělých nemá zabezpečený přístup ke svému mobilu. Mezi nezletilými jde zhruba o dvě procenta uživatelů, v nejstarší skupině je jich 72 procent. Z těch, kteří mobil nějak zamykají, má 35 procent nastavený PIN nebo heslo, 17 procent využívá spojování bodů, 28 procent má nastaveno rozpoznávání otisku prstu, pět procent rozpoznání obličeje a jedno procento rozpoznání duhovky oka. Biometrické metody přinášejí podle odborníků vyšší míru zabezpečení.

Zhruba dvě třetiny respondentů se domnívají, že na základě ukradených dat lze vytvořit funkční kopii otisku prstů, více než polovina věří, že stačí oddělit příslušnou část těla a použít ji k odemknutí. „V ideálním případě by neměl fungovat ani jeden z uvedených postupů. V biometrických systémech nebývá uložen celý otisk prstu, ale jen jeho vybrané charakteristiky. Systém by také měl provést tzv. test živosti, aby odhalil podobné pokusy o podvrh,“ uvedl Doseděl.

Brno 14. září (ČTK)

Hlavní stránka