lupa x
user

Na festivalu Zlatá Praha bude příští týden soutěžit přes 90 filmů ze 17 zemí.

Na festivalu Zlatá Praha bude příští týden soutěžit přes 90 filmů ze 17 zemí.

17.09.2021

Redakce

Na festivalu Zlatá Praha bude příští týden soutěžit přes 90 filmů ze 17 zemí.

Devět desítek filmů o hudbě, divadle a tanci ze 17 zemí představí letošní 58. ročník mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, který se uskuteční od 22. do 25. září. Mezi festivalovými snímky je 24 dokumentů, 30 snímků z koncertní kategorie a 41 záznamů inscenačního umění a soutěžit budou vedle hlavní ceny Grand Prix Golden Prague o ocenění Český křišťál, Cenu České televize, zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin a Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Ke zhlédnutí všech soutěžních filmů by diváci potřebovali podle pořadatelů zhruba 149 hodin, přičemž nejdelší soutěžní film Day on Arte má 570 minut, a naopak nejkratší snímek Time Lost trvá 19 minut. Podle ředitele festivalu Tomáše Motla letošní snímky v soutěži ukázaly „pozoruhodný trend“ daný epidemií nemoci covid-19. „Kvůli pandemii se zavřely sály i divadla a televizní tvůrci museli začít přemýšlet, jak živé umění dostat k lidem i bez účasti publika. A tak přibylo záznamů natáčených v reálných či atypických prostředích, vznikla spousta snímků využívajících filmové postupy a vizuální nápady, nastoupila kreativita,“ uvedl Motl.

V premiéře pak festival, který se specializuje na televizní hudební a taneční pořady, uvede například dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

Festival zahájí ve středu na Nové scéně Národního divadla koncert houslisty Václava Hudečka, jehož hosty budou kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista Radek Baborák.

Zlatá Praha nabídne i doprovodný program závěrečného dne. Jeho součástí budou komentované prohlídky historické budovy Národního divadla nebo Odpoledne se StarDance na náměstí Václava Havla, kde se představí letošní páry taneční soutěže a účastníci z jejích minulých ročníků včetně herců Miroslava Hanuše a Marie Doležalové a hokejisty Martina Procházky.

Festival se opět promítne i do programu ČT art, který uvede sedm premiérových pořadů včetně dvou přímých přenosů, a to zahajovacího koncertu a předávání cen. Vítězný pořad pak televizní diváci uvidí v pondělí 27. září od 21:20.

Loni hlavní cenu Zlaté Prahy dostal německý snímek Bratři Kühnovi – jazz napříč hranicemi, který popisuje osudy slavných hudebníků. Režisér Stephan Lamby v něm zprostředkoval příběh Joachima a Rolfa Kühnových, kteří se vydali různými životními cestami. Portrét dvou jazzových hudebníků zvítězil v konkurenci stovky děl ze 17 zemí.

Mezinárodní festival Zlatá Praha se koná od roku 1964, a patří tak k nejstarším televizním festivalům na světě. Kompletní informace o jeho programu jsou na webu Zlaté Prahy.

Praha 16. září (ČTK)

Hlavní stránka