lupa x
user

Spojené státy nahradily Čínu na pozici největšího těžaře bitcoinů na světě.

Spojené státy nahradily Čínu na pozici největšího těžaře bitcoinů na světě.

13.10.2021

Redakce

Spojené státy nahradily Čínu na pozici největšího těžaře bitcoinů na světě.

Spojené státy se staly světovým centrem těžby bitcoinů. Nahradily na této pozici Čínu, kde vláda zasáhla proti těžařům kryptoměn. Na konci srpna měla Amerika podíl na těžbě 35,4 procenta, což je více než dvojnásobek proti dubnu. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo Cambridgské centrum pro alternativní finance.

Za prudkým nárůstem podílu Spojených států stojí snahy Číny omezit toto odvětví kvůli finančním rizikům. Na začátku vzniku bitcoinu v roce 2009 byla Čína základnou pro největší těžaře, kteří využívali levnou elektřinu z uhelných a vodních elektráren.

Zásahy se Pekingu podle studie vyplácejí. Podíl Číny na těžbě bitcoinů je nyní téměř na nule. V září 2019, kdy Cambridgské centrum začalo tyto údaje shromažďovat, přitom podíl Číny dosahoval až 75 procent. Letos v dubnu klesl na 46 procent.

Je velmi pravděpodobné, že těžba v Číně stále pokračuje, je ale přesměrována přes virtuální privátní sítě. Díky tomu se zdá, že počítače pracují v jiné zemi.

Podíl Kazachstánu v srpnu vystoupil na 18,1 procenta z 8,2 procenta v dubnu. Podíl Ruska ve stejném období vzrostl na 11 procent z 6,8 procenta.

Těžba v kontextu kryptoměn je v podstatě vypouštění jednotlivých mincí virtuálních měn do oběhu. Těžbu provádějí počítače, které jsou obvykle vytvořeny speciálně pro tento účel a které musejí vyřešit složité matematické výpočty kvůli ověření měny a jejímu zařazení do oběhu. Odměnou za to tito takzvaní těžaři získají určité množství mincí. Počítače využívané k těžbě bitcoinů ale potřebují obrovské množství energie.

Cena bitcoinu za poslední rok vzrostla o více než 370 procent, nyní se obchoduje kolem 55.000 USD (1,2 milionu Kč). Celková tržní hodnota je kolem jednoho bilionu dolarů, poznamenala agentura Bloomberg.

Studie měří podíl zemí na globální hash rate. To je veličina, která měří výkon zařízení používaných k těžbě kryptoměn.

 

New York 13. října (ČTK)

Hlavní stránka