lupa x
user

Vysočina bude chránit nemocnice za pomoci know-how z Tchajwanu

Vysočina bude chránit nemocnice za pomoci know-how z Tchajwanu

26.10.2021

Redakce

Vysočina bude chránit nemocnice za pomoci know-how z Tchajwanu

Kraj Vysočina má memorandum o spolupráci s tchajwanským Institutem pro informační průmysl. Týká se zajištění kybernetické bezpečnosti v nemocnicích. Kraj chce díky tchajwanskému systému nejprve zvýšit bezpečnost Nemocnice Havlíčkův Brod. Novinářům to dnes řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Software, který bude mít Kraj Vysočina k dispozici, podle něho využívají tchajwanské státní nemocnice. „Rádi bychom od nich čerpali jednak softwarové know-how, jednak celý ten systém nastavení kybernetické bezpečnosti,“ řekl Schrek. Rizikovým obdobím hackerských útoků si podle něho nemocnice na Tchaj-wanu prošly asi před pěti šesti lety. Po odzkoušení na Vysočině chce kraj systém nabídnout i dalším regionům. „Pilotní ověřování už začneme realizovat od poloviny listopadu letošního roku,“ řekl Schrek.

S Tchaj-wanem spolupracuje Vysočina v IT technologiích od roku 2010. Zavedla díky ní například vícejazyčné průvodce v kulturních institucích založené na QR kódech nebo rezervační systém eAmbulance. Součástí spolupráce jsou také studijní pobyty žáků technických škol.

Záměr spolupráce byl předjednaný při návštěvě české senátní delegace na Tchaj-wanu v roce 2020. Memorandum podepsaly zúčastněné strany v pondělí v Praze, kterou navštívila největší tchaj-wanská obchodní mise. V Praze byla podepsána i čtyři další memoranda, jež mají rozšířit spolupráci v internetové bezpečnosti, ve vesmírném průmyslu, ve vývoji technologií katalyzátorů nebo v přesném strojírenství. Ve středu se s tchajwanským ministrem zahraničních věcí Josephem Wu setká předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kteří loni Tchaj-wan navštívili.

Návštěvu tchajwanské delegace v České republice kritizuje čínské velvyslanectví v Praze, které vyjádřilo nesouhlas s navazováním oficiálních styků s tamními představiteli. Peking považuje Tchaj-wan za svou součást.

 

Jihlava 26. října (ČTK)

Hlavní stránka