lupa x
user

USA nabízejí deset milionů dolarů za informace o členech skupiny DarkSide

USA nabízejí deset milionů dolarů za informace o členech skupiny DarkSide

04.11.2021

Redakce

USA nabízejí deset milionů dolarů za informace o členech skupiny DarkSide

Spojené státy vypsaly odměnu deset milionů dolarů (219 milionů Kč) za jakékoliv informace, které povedou k identifikaci či nalezení kohokoliv z vedení skupiny kybernetických zločinců známé jako DarkSide. S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters. DarkSide podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sídlí v Rusku.

FBI viní DarkSide z květnového kybernetického útoku na ropnou firmu Colonial Pipeline, která provozuje potrubní síť přenášející ropné produkty z Texasu až na severovýchod USA. Útok ropovod krátkodobě vyřadil z provozu, způsobil fronty u čerpacích stanic kvůli obavám z nedostatku pohonných hmot a vedl k místním nedostatkům paliva na jihovýchodě USA.

Americké ministerstvo zahraniční dnes zároveň oznámilo, že nabízí odměnu pět milionů dolarů za informace, které by vedly k zatčení či odsouzení jakékoliv osoby, která se pokouší podílet na ransomwarovém útoku DarkSide.

„Spojené státy nabídkou této odměny dokládají svůj závazek chránit oběti ransomwaru z celého světa před zneužíváním kyberzločinci,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Při ransomwarových útocích hackeři zašifrují napadené počítače a požadují platbu za jejich odblokování

Společnost Colonial Pipeline hackerům zaplatila výkupné ve výši pěti milionů dolarů v bitcoinech, aby se dostala zpět do své počítačové sítě. Americké ministerstvo spravedlnosti v červenci zajistilo asi 2,3 milionu dolarů z této částky.

V červenci americké ministerstvo zahraničí nabídlo deset milionů dolarů za informace, které povedou k identifikaci či nalezení kohokoliv, kdo se na pokyn či pod vedením cizí vlády podílel na kybernetických útocích na americkou kritickou infrastrukturu.

 

Washington 4. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka