lupa x
user

Trumpova firma zaměřená na sociální média si zajistila miliardu dolarů

Trumpova firma zaměřená na sociální média si zajistila miliardu dolarů

06.12.2021

Redakce

Trumpova firma zaměřená na sociální média si zajistila miliardu dolarů

Společnost Digital World Acquisition (DWAC), která na akciový trh ve Spojených státech uvede firmu Trump Media & Technology Group (TMTG) bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, si od skupiny investorů zajistila miliardu dolarů (22,5 miliardy Kč). Oba podniky to dnes uvedly v tiskové zprávě. Trump chce prostřednictvím DWAC uvést na trh novou platformu pro sociální média nazvanou TRUTH.

O investici do společného partnerství má zájem i sama DWAC, která uvedla, že do projektu vloží až 293 milionů USD. Transakce tak podniku zajistí kapitál v objemu zhruba 1,25 miliardy dolarů (přes 28 miliard Kč).

Trump Media & Technology Group ještě musí zprovoznit příslušnou aplikaci, přes kterou bude nová sociální síť fungovat. DWAC ani Trumpova firma neuvedly, kdo jsou investoři, kteří do partnerství vloží miliardu dolarů. Agentura Reuters tento týden informovala, že oba podniky si chtějí zajistit až miliardu dolarů prodejem akcií hedgeovým fondům a rodinným firmám.

Trump o záměru založit vlastní sociální síť hovořil už v době, když mu provozovatelé sociálních sítí Facebook a Twitter zrušili profily v souvislosti s útoky Trumpových příznivců na sídlo amerického Kapitolu z letošního 6. ledna.

Velkým bankám na Wall Street se do spolupráce s Trumpem příliš nechce, podle zdrojů Reuters se obávají ztráty dobré pověsti. Očekávalo se ale, že zájem budou mít právě hedgeové fondy a bohatí jednotlivci. Podrobnosti o transakci by měla mít americká Komise pro cenné papíry (SEC) v pondělí.

Společnost Digital World Acquisition patří mezi podniky souhrnně označované zkratkou SPAC. Cílem takových firem je převzít vhodný podnik a sloučit se s ním, čímž se relativně snadno a rychle dostane na burzu. Fúzi s Trumpovou společností DWAC oznámila na konci října.

Firmy SPAC (z anglických slov Special Purpose Acquisition Companies) zažívají v posledních letech rozmach. Taková firma nejprve vydá akcie v rámci primární veřejné nabídky (IPO), vstoupí na burzu a pak hledá vhodný cíl k převzetí. Investoři, kteří si akcie SPAC koupí, zpočátku nevědí, jaký podnik firma nakonec převezme.

 

New York/Palm Beach (USA) 4. prosince (ČTK)

Hlavní stránka