lupa x
user

První SMS na světě se vydražila za 107.000 eur, výtěžek připadne uprchlíkům

První SMS na světě se vydražila za 107.000 eur, výtěžek připadne uprchlíkům

22.12.2021

Redakce

První SMS na světě se vydražila za 107.000 eur, výtěžek připadne uprchlíkům

První SMS na světě, odeslaná 3. prosince 1992, se dnes v pařížské aukční síni Aguttes prodala za 107.000 eur (2,7 milionu korun). Kupující takzvaného NFT tokenu dostane unikátní repliku původního komunikačního protokolu. Kdo se stal novým majitelem zprávy, nebylo bezprostředně po skončení on-line aukce jasné. Britská telekomunikační skupina Vodafone výtěžek z dražby věnuje na pomoc uprchlíkům, konkrétně Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. O prodeji informovaly světové agentury.

První SMS na světě obsahovala přání „Merry Christmas“, tedy veselé Vánoce, a byla přenesena prostřednictvím sítě Vodafone. Zprávu poslal inženýr Vodafonu Neil Papworth z počítače a na vánočním večírku si ji na dvoukilogramovém přenosném telefonu se sluchátkem přečetl manažer firmy Richard Jarvis .

Prodej nehmotného zboží je ve Francii nelegální, a tak aukční síň textovou zprávu zabalila do digitálního rámečku, který zobrazuje kód a komunikační protokol, uvedl představitel aukční síně Maximilien Aguttes.

Kupující, který bude moci platit kryptoměnou ether, tedy oběživem na technologické platformě Ethereum, si koupil takzvaný NFT token (non-fungible token). Tím získal do svého exkluzivního vlastnictví detailní a unikátní repliku původního komunikačního protokolu, který přenesl první SMS na světě. NFT tokeny tak slouží jako jedinečné a proti padělání odolné certifikáty vlastnictví, které digitálně prokazují vlastnictví konkrétního aktiva. Příklady použití sahají od vlastnictví digitálních uměleckých děl a sběratelských předmětů až po virtuální předměty pro on-line hry nebo webové domény.

Před rokem byly NFT tokeny téměř neznámou komoditou, jejich popularita i cena ale stoupla. Letos na jaře byl vydražen první tweet zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho jako NFT za 2,9 milionu dolarů (65 milionů korun). V létě byl prodán první zdrojový kód World Wide Webu (WWW) Tima Bernerse-Leeho jako NFT za 5,4 milionu dolarů (121 milionů korun). Držitelem rekordu je v současnosti americký autor s uměleckým jménem Beeple, jehož digitální koláž se v aukční síni Christie’s prodala za téměř 70 milionů dolarů (1,56 miliardy korun).

 

Paříž 21. prosince (ČTK)

Hlavní stránka