lupa x
user

Ukrajina obvinila Rusko z kybernetického útoku a tvrdí, že na to má důkazy

Ukrajina obvinila Rusko z kybernetického útoku a tvrdí, že na to má důkazy

17.01.2022

Redakce

Ukrajina obvinila Rusko z kybernetického útoku a tvrdí, že na to má důkazy

Ukrajina má důkazy, že za rozsáhlým kybernetickým útokem na systémy státních úřadů stálo Rusko. S odvoláním na prohlášení ministerstva pro digitální transformaci o tom dnes informovala agentura AFP. Kvůli útoku hackerů v pátek nefungovaly například internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničí a dalších státních institucí, vinu za napadení serverů připsal tajemník ukrajinské bezpečnostní rady „specialistům z Ruska“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v rozhovoru na stanici CNN znovu odmítl, že by Moskva měla s útokem cokoli společného.

„Všechny důkazy ukazují na to, že za tímto kybernetickým útokem stálo Rusko. Moskva pokračuje ve vedení hybridní války,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo. „(Důvodem) není jen snaha zastrašit společnost, ale také destabilizovat situaci na Ukrajině, zastavit práci veřejného sektoru a poškodit důvěru Ukrajinců v úřady,“ citovala z dokumentu AFP.

„Nemáme s tím nic společného. Rusko za těmi kybernetickými útoky nestálo,“ řekl stanici CNN mluvčí Kremlu Peskov. „Ukrajinci viní Rusko ze všeho, dokonce i z toho, když je u nich špatné počasí,“ dodal.

Podle ukrajinské tajné služby SBU se hackerský útok zaměřil celkem na sedm desítek webů vládních úřadů, ale také neziskových organizací a dalších institucí. Americká softwarová společnost Microsoft v příspěvku na blogu uvedla, že útok byl závažnější, než se zpočátku myslelo, a že cílem škodlivého počítačového programu, takzvaného malwaru, jednoznačně bylo uvést napadené systémy mimo provoz a nikoli získat výkupné.

Incident přišel v době sílícího napětí v regionu, kdy Rusko u hranice s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků. Jen několik hodin před napadením vládních webů ukrajinská velvyslankyně ve Washingtonu Oksana Markarovová televizi CBS News řekla, že Ukrajina vidí hackerské útoky jako případnou předehru ruské invaze.

 

Kyjev 16. ledna (ČTK)

Hlavní stránka