lupa x
user

MMF vyzvala Salvador, aby upustil od zavedení bitcoinu jako zákonného platidla

MMF vyzvala Salvador, aby upustil od zavedení bitcoinu jako zákonného platidla

26.01.2022

Redakce

MMF vyzvala Salvador, aby upustil od zavedení bitcoinu jako zákonného platidla

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) opět vyzvala Salvador, aby upustil od zavedení bitcoinu jako zákonného platidla. Středoamerickou zemi zároveň nabádá k přísné regulaci tamní digitální peněženky Chivo. Informoval o tom dnes MMF v prohlášení. Salvador se loni v září stal první zemí na světě, kde se nejznámější kryptoměna bitcoin stala oficiálním platidlem. Vedle bitcoinu se v Salvadoru dál platí také americkým dolarem.

Bitcoin v pondělí klesl pod 34.000 dolarů. Nejznámější kryptoměna se tak ocitla nejníže od loňského 25. července a zhruba 51 procent pod svým dosavadním maximem, na které vystoupala loni v listopadu. Dnes kolem 22:05 SEČ bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk klesal o 0,5 procenta na 36.736 dolarů.

Členové výkonné rady MMF „vyzvali úřady, aby zúžily působnost zákona o bitcoinech tak, že odstraní status bitcoinu jako zákonného platidla“. MMF latinskoamerickou zemi od používání bitcoinu jako zákonného platidla soustavně zrazuje.

Rada MMF uvedla, že je důležité zvýšit finanční začlenění a že tuto roli by mohla sehrát digitální peněženka Chivo. To se však podle MMF neobejde bez „přísné regulace a dohledu nad novým ekosystémem“.

Finanční začlenění skloňoval při zavádění bitcoinu i prezident země Nayib Bukele. Měl přitom na mysli začlenění tisíců lidí do legální ekonomiky. Salvadorský prezident už dříve poukazoval na to, že „70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno“.

Někteří členové výkonné rady MMF se rovněž obávají rizik spojených s očekávanou emisí dluhopisů vázaných na bitcoin v Salvadoru, uvedl MMF. Latinskoamerická země plánuje ve spolupráci se společností Blockstream, která se zabývá infrastrukturou digitálních aktiv, získat zhruba jednu miliardu dolarů (21,6 miliardy Kč) prostřednictvím takzvaných bitcoinových dluhopisů.

 

San Salvador 25. ledna (ČTK)

Hlavní stránka