lupa x
user

Statistici mají aplikaci pro chytré mobily, nabídne aktuální data i zajímavosti

Statistici mají aplikaci pro chytré mobily, nabídne aktuální data i zajímavosti

28.01.2022

Redakce

Statistici mají aplikaci pro chytré mobily, nabídne aktuální data i zajímavosti

Český statistický úřad (ČSÚ) spustil novou mobilní aplikaci. Prostřednictvím chytrých telefonů lze díky ní získat přístup k aktuálním datům, analýzám i zajímavostem ze světa statistiky. Aplikace určená pro telefony s operačními systémy Android a iOS je bezplatná. O spuštění aplikace dnes informoval mluvčí úřadu Jan Cieslar.

Nejžádanější statistiky jsou v aplikaci uspořádány do 14 tematických skupin, jako jsou cenové indexy, údaje o obyvatelstvu, statistiky cestovního ruchu nebo informace o krajích. Primárním zdrojem využitých dat je pravidelně aktualizovaná Veřejná databáze ČSÚ. Prostřednictvím aplikace si lze rovněž přečíst články zveřejněné na webu statistikaamy.cz a ukládat si je do paměti telefonu, čímž budou dostupné i bez internetového připojení.

Aplikace nabízí uživatelům nejnovější statistické údaje nejen z pravidelných Rychlých informací nebo aktualit zveřejňovaných na webu ČSÚ, ale také mnoho dalších údajů z analýz a dlouhodobých časových řad. „Ovládání aplikace je přitom velmi intuitivní,“ je přesvědčený místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

Vývoj aplikace nadále pokračuje. „Uvažujeme například o využití dat ze systému GPS tak, aby se uživatelům mohla zobrazovat statistická data podle aktuální polohy,“ nastínila další možné vylepšení vedoucí oddělení výstupních databází ČSÚ Leona Tolarová.

 

Praha 28. ledna (ČTK)

Hlavní stránka