lupa x
user

Dohoda o převzetí britské firmy Arm americkým výrobcem čipů Nvidia byla zrušena

Dohoda o převzetí britské firmy Arm americkým výrobcem čipů Nvidia byla zrušena

08.02.2022

Redakce

Dohoda o převzetí britské firmy Arm americkým výrobcem čipů Nvidia byla zrušena

Dohoda o převzetí britské čipové společnosti Arm americkým výrobcem čipů Nvidia byla zrušena. Informovala o tom Nvidia ve společném prohlášení s japonskou firmou SoftBank, která je majitelem společnosti Arm. Důvodem jsou podle prohlášení regulační překážky. Podle agentury Reuters by hodnota transakce činila až 80 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč).

„Zúčastněné strany se dohodly na zrušení smlouvy kvůli závažným regulačním problémům bránícím dokončení transakce,“ píše se v prohlášení podniků. SoftBank nyní zahájí přípravy na uvedení akcií firmy Arm na burzu.

Nvidia oznámila dohodu o převzetí společnosti Arm od firmy SoftBank předloni v září. Dohodnutá kupní cena se skládala z hotovosti a z akcií Nvidie. V době uzavření dohody činila 40 miliard dolarů, mezitím se však v důsledku růstu ceny akcií Nvidie výrazně zvýšila.

Nvidia je známá především výrobou čipů, které se používají v grafických kartách. Ty jsou důležité například pro videohry. Společnost Arm sídlí v britském univerzitním městě Cambridge a navrhuje čipy pro většinu mobilních telefonů a pro počítačové tablety. Její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei.

Dohoda o převzetí vyvolala obavy, zda si Arm pod novým vlastníkem zachová otevřený přístup k poskytování licencí na své technologie. Americká Federální obchodní komise (FTC) v prosinci podala žalobu s cílem transakci zablokovat. Dohoda se stala rovněž terčem hloubkového vyšetřování v Evropské unii a v Británii.

 

Santa Clara/Tokio 8. února (ČTK)

Hlavní stránka