lupa x
user

TikTok oznámil kroky s cílem vytvořit bezpečnější prostředí, zejména pro mládež

TikTok oznámil kroky s cílem vytvořit bezpečnější prostředí, zejména pro mládež

09.02.2022

Redakce

TikTok oznámil kroky s cílem vytvořit bezpečnější prostředí, zejména pro mládež

Sociální síť TikTok dnes oznámila úpravy svých pravidel a další kroky, jejíchž cílem je učinit platformu s krátkými videi bezpečnější, zejména pro mladé uživatele. Mimo jiné testuje nástroj, který by vyhodnocoval, zda je určitý příspěvek vhodný pro dospívající. Také prý zpřísňuje pravidla namířená proti „nebezpečným činům a výzvám“ a více se zaměří na obsah související s poruchami příjmu potravy.

Změny přichází necelé čtyři měsíce poté, co se zástupce sociální sítě vlastněné čínskou firmou ByteDance poprvé účastnil slyšení v americkém kongresu o bezpečnosti na digitálních platformách, přičemž tématem říjnového jednání byla právě ochrana mládeže. Americká média také připomínají, že na tiktoku se v poslední době šířilo vícero znepokojivých výzev, které nabádaly uživatele, aby ničili majetek škol nebo aby se škrtili, dokud neomdlí.

Bezpečnostní šéf firmy v USA Eric Han dnes při konferenčním hovoru s novináři mluvil o plánu využít tento rok k „dospívání jakožto bezpečnostní tým a jakožto platforma“. „Náš přístup se musí stát sofistikovanějším,“ citoval jej web Protocol, který přináší zpravodajství ze světa digitálních technologií.

Nová opatření mají například potlačit šíření „nebezpečných falešných zpráv“, byť nebylo ihned jasné, jaký obsah bude do této kategorie spadat. TikTok také posiluje pravidla ohledně poruch příjmu potravy a chce začít omezovat i dosah obsahu propagujícího extrémní počítání kalorií či postění se.

Další iniciativy mají za cíl ochranu mladistvých nebo také sexuálních menšin. Protocol uvádí, že testovaný systém na filtrování obsahu vhodného pro mládež kopíruje způsob hodnocení filmů používaný ve Spojených státech a mohl by nakonec automaticky určovat, kterým věkovým skupinám se ten který příspěvek bude moci zobrazit. Platforma chce zároveň tvůrcům obsahu umožnit, aby mohli sami určovat, pro koho jsou jejich videa vhodná.

Problémem by v tomto směru mohlo být nepravdivé uvádění věku při tvorbě účtů. Sociální síť v nové zprávě o vymáhání svých pravidel uvedla, že ve třetím čtvrtletí loňského roku odstranila přes 12,5 milionu účtů, u nichž měla podezření, že patřily dětem mladším 13 let.

Také oznámila, že ve stejném období odstranila přes 91 milionů videí porušujících její pravidla. „Avšak uživatelé se ukázali být zdatní v obcházení některých mantinelů tiktoku a vzhledem k jeho velikosti nemůže vždy zachytit problematické příspěvky, než se masivně rozšíří,“ komentuje vývoj zpravodajský web Axios.

 

Peking 8. února (ČTK)

Hlavní stránka