lupa x
user

Kriminalisté odložili případ hackerského útoku na datovou síť Olomouce

Kriminalisté odložili případ hackerského útoku na datovou síť Olomouce

17.02.2022

Redakce

Kriminalisté odložili případ hackerského útoku na datovou síť Olomouce

Kriminalisté odložili případ napadení počítačové sítě olomouckého magistrátu, jejíž provoz loni na jaře na několik týdnů ochromil neznámý hacker. Datovou síť úřadu napadl na začátku dubna, magistrát mu odmítl zaplatit výkupné a podal trestní oznámení. Kriminalistům se podařilo zmapovat činnost pachatele a shromážděné indicie je zavedly do zahraničí. „Nicméně zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě se jim nepodařilo,“ řekl dnes ČTK policejní mluvčí Libor Hejtman.

O napadení datové infrastruktury olomouckého magistrátu informovali zástupci města loni 7. dubna. Autoři kybernetického útoku požadovali po úřadu za dešifrování napadaného systému vyplacení 100.000 dolarů (2,1 milionu korun) ve virtuální měně. Peníze od magistrátu nedostali. Hackeři se později zaměřili i na radniční web, zřejmě v odvetě za neochotu radnice zaplatit výkupné. „Pachatel po uplynutí lhůty k zaplacení, tedy zhruba po dvou týdnech, znovu zaútočil na server magistrátu útokem charakteru DDoS, ale bezvýsledně,“ uvedl Hejtman.

Z bezpečnostních důvodů musely být po hackerském útoku odstaveny z provozu všechny subsystémy magistrátní datové sítě. Zastavena byla loni na jaře veškerá činnost na počítačové síti a nefunkční byly služební e-mailové adresy pracovníků magistrátu. Provoz veškerých služeb pro občany byl obnoven na začátku května.

Na případu s krajskými kriminalisty spolupracovali pracovníci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, konzultanti z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, počítačoví experti olomouckého magistrátu i mezinárodní organizace Europol. Kromě pátrání po pachateli se společně zaměřili také na prevenci vůči dalším možným kybernetickým útokům.

Útočník podle Hejtmana nenapadl škodlivým kódem ransomware Avaddon pouze síť olomouckého magistrátu, ale tímto virem byly atakovány i další právnické korporace a orgány státní správy po celém světě. „Přestože kriminalisté případ odložili podle trestního řádu, i nadále povedou po pachateli pátrání. V případě jeho dopadení mu hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest,“ dodal Hejtman.

Data, která loni v dubnu odcizili hackeři při masivním kybernetickém útoku na datovou síť magistrátu a později také při útoku na webové stránky města, se posléze objevila na tzv. dark webu. Podle IT odborníků to ale nebyla citlivá data. Zveřejněny byly například kontaktní údaje z plateb za komunální odpad či kontaktní údaje pracovníků magistrátu.

 

Olomouc 17. února (ČTK)

Hlavní stránka