lupa x
user

Avast varoval před lidmi, kteří zneužívají války na Ukrajině k získaní kryptoměn

Avast varoval před lidmi, kteří zneužívají války na Ukrajině k získaní kryptoměn

26.02.2022

Redakce

Avast varoval před lidmi, kteří zneužívají války na Ukrajině k získaní kryptoměn

Česká společnost Avast, která se zabývá kybernetickou bezpečností, dnes varovala před lidmi, kteří se snaží zneužít chaosu kolem ruské invaze na Ukrajinu k získaní kryptoměn. Podvodníci se na sociálních sítích vydávají za Ukrajince v nouzi a žádají kryptoměny, napsala firma na svém blogu.

„V posledních 48 hodinách jsme zaznamenali řadu podvodníků, kteří z lidí vylákali peníze tím, že předstírali, že jsou Ukrajinci, kteří zoufale potřebují finanční pomoc,“ varuje počítačová firma. Na pozoru by se podle firmy měli lidé mít při okamžité zmínce bitcoinu i v případě, že uživatelská jména se skládají z náhodného sledu číslic a písmen.

Avast dále informoval, že zastavuje své služby ve východoukrajinských regionech Doněck a Luhansk, které označila za „nově embargovaná území“. Ukrajina a Rusko generují dohromady asi jedno procento z celkových tržeb společnosti.

Českou společnost Avast koupila americká softwarová firma NortonLifeLock, dříve známá jako Symantec. Datum dokončení akvizice nedávno odložila na 4. dubna. Hodnota transakce se při jejím oznámení odhadovala až na 8,6 miliardy dolarů (188,7 miliardy Kč).

Rusko se druhý den své vojenské invaze na Ukrajinu soustředilo na Kyjev. Ověřené informace o tom, jak jeho jednotky postupují, je ale nadále těžké získat. Ruská armáda tvrdí, že se zmocnila strategického letiště Hostomel u Kyjeva, ukrajinské úřady to popírají. Metropole podle starosty Vitalije Klička vstoupila do obranné fáze. Mrtví na obou stranách se podle nepotvrzených zpráv počítají na stovky. Zatímco Západ přitvrzuje především ekonomické sankce vůči Moskvě, ruský prezident Vladimir Putin vyzval ukrajinskou armádu, aby se vzepřela vládě a provedla převrat.

 

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka