lupa x
user

Rogozin dal ultimátum společnosti OneWeb před vypuštěním dalších satelitů

Rogozin dal ultimátum společnosti OneWeb před vypuštěním dalších satelitů

03.03.2022

Redakce

Rogozin dal ultimátum společnosti OneWeb před vypuštěním dalších satelitů

Šéf ruské vesmírné agentury Dmitrij Rogozin dnes podmínil plánované vypuštění dalších internetových satelitů britské společnosti OneWeb v noci na sobotu poskytnutím záruk, že nebudou využity k jiným než civilním cílům. Požaduje také, aby britská vláda opustila řady akcionářů společnosti. Podmínky mají Britové splnit do pátečního večera, napsala agentura TASS.

OneWeb sídlí v Londýně, ale odbočky má i ve Spojených státech. Cílem jejího projektu je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoli místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu. Jde o podobný program, jako je Starlink společnosti SpaceX vesmírného vizionáře Elona Muska.

Rogozin start rakety Sojuz-2.1b s další várkou satelitů OneWeb z Bajkonuru 19 minut před půlnocí na sobotu dnes podmínil poskytnutím „právních záruk“, že družice nebudou využity k vojenským účelům a že nebudou ani žádná data armádě poskytována. Později dodal, že „v souvislosti s nepřátelským postojem Británie vůči Rusku je ještě jednou podmínkou… odchod britské vlády z řad akcionářů OneWeb“.

Jde o další z reakcí tohoto blízkého spolupracovníka ruského prezidenta Vladimira Putina na mezinárodní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině. Minulý týden ve čtvrtek nejprve hrozil, že by americký zákaz vývozu špičkových technologií do Ruska mohl zničit spolupráci na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), přičemž poukázal na to, že dosud drží stanici na oběžné dráze jen motory ruských lodí.

Následující den pak Rogozin oznámil, že Roskosmos „v reakci na sankce EU přerušuje spolupráci s evropskými partnery na vesmírných startech z Kourou a stahuje své technické zaměstnance… z Francouzské Guyany“. Rusko tento kosmodrom využívá po dohodě s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) k vynášení různého nákladu do vesmíru, ruského i pro jiné zákazníky.

Z Kourou se uskutečnil i jeden start s družicemi OneWeb, zatímco další satelity vynesly ruské Sojuzy z kosmodromu Vostočnyj v Rusku a z Bajkonuru v Kazachstánu.

 

Moskva 2. března (ČTK)

Hlavní stránka