lupa x
user

Skupina D9+ vytvořila Radu pro obchod a technologie ke spolupráci EU a USA

Skupina D9+ vytvořila Radu pro obchod a technologie ke spolupráci EU a USA

29.03.2022

Redakce

Skupina D9+ vytvořila Radu pro obchod a technologie ke spolupráci EU a USA

Zástupci skupiny D9+, která se skládá z digitálně rozvinutých zemí EU, dnes v Praze zřídili Radu pro obchod a technologie (TTC). Měla by usnadnit a podpořit spolupráci v oblasti technologií mezi unijními zeměmi a USA. Po jednání to v tiskové zprávě oznámil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Státy D9+, kterými jsou vedle Česka Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko, podle ministra podporují princip otevřenosti a vytváření globálních standardů založených na přístupu zaměřeném na člověka. Důraz byl kladen zejména na společný přístup EU a USA k odpovědné a udržitelné digitální transformaci.

„Jsem rád, že jsem v Praze přivítal zástupce digitálně nejrozvinutějších zemí Evropské unie D9+. I současná situace okolo nás ukazuje, že spolupráce a sdílení společných hodnot a stejného přístupu jsou tou správnou cestou. V diskusi o transatlantické spolupráci, odolnosti a vztahu digitální agendy a člověka budeme pokračovat i od července během našeho předsednictví v Radě EU,“ uvedl Bartoš. Zástupci D9+ se shodli na tom, že současná geopolitická situace si žádá reakci i v rámci zvýšení odolnosti digitální ekonomiky, rozvoje digitální společnosti nebo posílení kybernetické bezpečnosti.

Polský státní tajemník Janusz Cieszyńsky sdílel své zkušenosti se zvládáním uprchlické vlny v Polsku, v další části jednání pak generální ředitel DG CONNECT Evropské komise Roberto Viola prezentoval příklady využití evropské elektronické identity.

V loňském roce vytvořily klíčové podnikatelské a průmyslové svazy ze zemí D9+ neformální koalic , která odráží a podporuje aktivity této skupiny na vládní úrovni. „Jsme přesvědčeni, že D9+ má velký potenciál stát se hybnou silou liberální a pro-obchodní digitální transformace EU, která by EU učinila silnější, bezpečnější, odolnější, konkurenceschopnější a inovativnější. Rádi bychom, aby koalice D9+ vystupovala jednotně, například na zasedáních Evropské rady nebo odvětvových rad. Jsme přesvědčeni, že naše historicky první společné jednání a praktická doporučení, která podnikatelé v našem společném prohlášení nabízejí, k tomu mohou přispět,“ dodala generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová.

Neformální skupina států Digital9+ vznikla v roce 2016 z iniciativy švédské ministryně zahraničí Ann Lindeové, sdružuje státy EU, které jsou aktivní a progresivní v digitální agendě a prosazují společnou pozici a postup při evropských vyjednáváních.

 

Praha (ČTK)

Hlavní stránka