lupa x
user

Mincovna vzdává hold zlatým medailistkám a medailistům z Tokia

Mincovna vzdává hold zlatým medailistkám a medailistům z Tokia

12.04.2022

Redakce

Čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile – taková byla bilance české výpravy na olympiádě v Tokiu. Sportovcům na příčce nejvyšší, zlatým olympioničkám a olympionikům, jsou věnovány zlaté a stříbrné mince, tedy tenistkám Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové, střelci Jiřímu Liptákovi a vodnímu slalomáři Jiřímu Prskavcovi.

Mincovna vzdává hold zlatým medailistkám a medailistům z Tokia

Na slavnostní ražbu sportovních mincí z cyklu Olympijské hry v Tokiu, který je věnován zlatým medailistům a medailistkám, přijali poslední březnové úterý pozvání k ražbě pánové Jiří Lipták, Jiří Prskavec, David Drahonínský a Adam Peška.

Mince tenistek před zraky novinářů a hostů vyrazily samy aktérky v úterý 12. 4. 2022. „Je to výjimečný zážitek vyrazit sám sebe na minci,“ poznamenala Barbora Krejčíková. Její kolegyně Kateřina Siniaková k tomu dodala: „A velkým zážitkem bylo podívat se také na výrobu českého oběživa.“ Zlatou minci společně s vedením České mincovny olympijské vítězky z Tokia slavnostně pokřtily a uvedly do života.

Obě dámy si během své úterní návštěvy mincovny v krátkosti také prohlédly pracoviště rytců a navštívily zdejší kabinet, kde je vystavena produkce od vzniku České mincovny, tedy bez jednoho roku již třicet let.

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí nejen české oběživo, pamětní zlaté a stříbrné mince pro Českou národní banku, ale nabízí také vlastní produkty.  Jeden z nejžádanějších je investice do zlata. „Jak se sluší a patří, mezi nejnovějšími personami najdete v mimořádné emisi naše vítěze z Tokia.  Je to už počtvrté, co mincovna tímto způsobem úspěchy českých sportovců připomíná,“ poznamenal člen představenstva a obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix s tím, že v cyklu jsou vždy také sportovci z paralympiády.

Na paralympiádě v Tokiu získala česká výprava celkem osm medailí – dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové.

I zlatým paralympionikům Davidu Drahonínskému a Adamu Peškovi vzdává hold stříbrná a zlatá mince České mincovny v tomto cyklu.

Celá emise vychází v nákladu 200 zlatých s váhou ¼ troyské unce a 500 stříbrných o průměru 34 mm a váhou 16 gramů. Druhá strana všech mincí je jednotná. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu.

„Jsme nesmírně rádi, že si ve svém nabitém programu našli sportovci čas a přijedou si do České mincovny vyrazit svou minci a osobně ji uvést v numizmatický život,“ oceňuje šéf marketingu Jaroslav Černý významnou návštěvu, kterou v mincovně očekává s tím, že sportovní mince jsou v našich kamenných prodejnách i na e-shopu již dostupné k rezervaci.

Jedním z prvních, kdo se chystá mince koupit, je olympijský střelec. „Už mám přes internet nějaké rezervované, ale budu jich potřebovat určitě víc,“ potvrdil zájem Jiří Lipták. Jak jej v návrhu zachytil autor, je spokojený. „Nemusel jsem nic připomínkovat. Bylo to na první dobrou,“ dodal olympionik. To Jiří Prskavec žádal při přípravě sádrového návrhu razantní úpravu: „Pan Dostál mi udělal strašně velké svaly, chtěl jsem menší a teď je to moc hezký,“ zálibně si prohlížel lupou svou první zlatou minci.

Jiří Prskavec má navíc velkou část rodiny v Jablonci nad Nisou. Byl ale překvapen, že Česká mincovna sídlí právě tady. „O to víc jsem rád, že jsem se sem dostal a vyrazit si vlastní minci je pro mne nová zkušenost,“ dodal vodní slalomář.

Rodina Adama Pešky si návštěvu v mincovně a její prohlídku včetně kabinetu po skončení ražby náležitě užívala. „Je to velmi slavnostní pocit. Pro Adama i nás taková další třešnička na dortu. Olympiáda to všechno spustila, ale už se postupně připravujeme na další a sbíráme potřebné body,“ potvrdila chuť Adama do dalších bojů jeho maminka Ivana Pešková.

David Drahonínský získal v Tokiu zlato i stříbro a obě medaile také do mincovny přivezl. A nejen to, všem přítomným ukázal i svůj kladkový luk. „Na základní škole jsme se o našich mincích učili a teď mám minci se svým ksichtem, tak to můžu už do důchodu,“ vtipkoval s nadsázkou lukostřelec s tím, že naštěstí nebylo zlatých medailistů moc, to by musely být mince menší, aby na všechny zbylo.

Numizmatici zaměření na sportovní tématiku s pěti kruhy se už mohou těšit opět na výjimečnou emisi. Poprvé se taková ražba uskutečnila v roce 2012 po olympiádě v Londýně, kdy ve zlatě a stříbře vydala mince s portréty Barbory Špotákové, Davida Svobody, Miroslavy Knapkové a nejúspěšnějšího cyklisty historie paralympijských her Jiřího Ježka. O čtyři roky později přibyl Lukáš Krpálek a Arnošt Petráček. Po loňském medailovém nadělení v Tokiu přibydou další. A hned několik zvučných jmen.

„Jiřího Prskavce zachytil autor návrhu Jiří Dostál v silném momentě přímo na divoké vodě. Na minci s Jiřím Liptákem byl pro medailéra Martina Daška vměstnat střelce i s dlouhou zbraní do mincovního pole trochu oříšek, ale triumfální gesto, kdy drží zlomenou zbraň nad hlavou, je velmi působivé,“ popisuje mluvčí České mincovny Lenka Klimentová. Historicky první zlatou olympijskou medaili z tenisu přivezla dvojice Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, autorka návrhu Petra Čánská na reverzní stranu mince ztvárnila jejich portréty. Tokijské borce doplňují také naši zlatí paralympici.

Životním snem Adama Pešky byla olympijská účast, tento ohromný bojovník se nejen zúčastnil ale také vyhrál. Medailérka Ludmila Kracíková předkládá na minci boccistu s triumfálním úsměvem na tváři a zlatou medailí na krku. Nadšeným sportovcem, i po těžkém úrazu, zůstal David Drahonínský. Začal se věnovat lukostřelbě s kladkovým lukem a díky obrovskému zápalu se stal trojnásobným mistrem světa a dvojnásobným vítězem paralympiády (2008 a 2021). Martin Dašek na minci zachytil střelce, který soustředěně natahuje tětivu.

 

 

 

Hlavní stránka