lupa x
user

CZ.NIC začal zveřejňovat seznam zablokovaných domén

CZ.NIC začal zveřejňovat seznam zablokovaných domén

21.04.2022

Redakce

CZ.NIC začal zveřejňovat seznam zablokovaných domén

Internetové sdružení CZ.NIC začalo zveřejňovat seznam aktuálně znefunkčněných domén s koncovkou .cz. Na seznamu je okolo 760 zablokovaných domén a bude se aktualizovat každou hodinu. Sdružení to uvedlo na svém blogu.

„Smyslem zveřejnění tohoto seznamu je zvýšit transparentnost vyřazování jmen domén z DNS (systém doménových jmen). Soupis z různých důvodů nevyhovujících domén bude pravidelně aktualizován a zájemci v něm vedle těchto záznamů najdou také důvody, proč k blokaci došlo,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip.

Mezi nejčastěji uváděné důvody zablokování domén v seznamu patří nesprávné údaje o držiteli jména domény, z rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení nebo soudu či porušení pravidel registrace. V seznamu figurují například domény obsahující názvy známých firem nebo značek. Několikrát v doménách figuruje Česká pošta nebo mírně pozměněné názvy jako například pegueot.cz či niovinky.cz.

Hlavní náplní činnosti CZ.NIC je správa registru národní domény .cz. V tuzemském registru je v současnosti přes 1,44 milionu domén s koncovkou .cz.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka