lupa x
user

Vodafone za poslední rok zdvojnásobil pokrytí 5G na 70 procent

Vodafone za poslední rok zdvojnásobil pokrytí 5G na 70 procent

02.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Vodafone za poslední rok zdvojnásobil pokrytí 5G na 70 procent

Mobilní operátor Vodafone zvýšil meziročně pokrytí rychlou mobilní sítí 5G na dvojnásobných 70 procent populace. Využil k tomu i frekvence z vypnuté sítě 3G. Síť 5G tak může využívat přes sedm milionů Čechů. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Konkurenční operátor T-Mobile pokrýval na přelomu roku 21 procent populace a téměř pětinové pokrytí mělo v prvním čtvrtletí O2.

„Mobilní síť masivně modernizujeme a zavádíme 5G celoplošně, nejen ve vybraných regionech. Celkově máme pro datovou 5G a LTE síť připraveno celých 157 MHz pásma a budujeme síť s vysokou kapacitou. Mimo jiné používáme i samostatné pásmo pro 5G na frekvenci 3500 MHz a ještě tento měsíc začneme využívat i pásmo 700 MHz,“ uvedl ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu.Slavomír Slanina. Přechodem z technologie LTE na 5G se podle něj kapacita pro přenos dat zdvojnásobila.

Vodafone získal loni v aukci frekvence v pásmu 700 MHz, které původně sloužily pro šíření televizního signálu. Firma rovněž využívá pásmo 2100 MHz, na kterém do loňska fungovala síť UMTS označovaná také jako 3G.

Vodafone je součástí globální skupiny Vodafone Group. V České republice poskytuje Vodafone služby více než 4,5 milionu zákazníků, z toho zhruba 3,9 milionu připadá na mobilní služby. Provozuje také fixní kabelovou síť po UPC.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka