lupa x
user

V Praze začíná Veletrh vědy, ukáže výrobu čipů, pokusy a další zajímavosti

V Praze začíná Veletrh vědy, ukáže výrobu čipů, pokusy a další zajímavosti

02.06.2022

Redakce

V Praze začíná Veletrh vědy, ukáže výrobu čipů, pokusy a další zajímavosti

Na roboty, netradiční ukázku výroby čipů, efektní fyzikální a chemické pokusy a řadu dalších zajímavostí láká Veletrh vědy. Největší vědecko-popularizační akce v Česku začíná dnes na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech, potrvá do soboty 4. června. Lidé si prohlédnou i některé vědecké projekty, které zastupovaly Česko na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Zájemci se také mohou přes web objednat na prohlídky festivalu v ukrajinštině. Vstup na veletrh je zdarma. Akci pořádá Akademie věd ČR (AV ČR).

Veletrh nabídne přes 100 expozic a tematických stánků. Návštěvníci, které zajímají humanitní vědy, nahlédnou třeba do tibetského slavnostního stanu, kde se seznámí s ukázkami různých orientálních písem. Bude i výuková simulace české historie, děti si pak pohrají v obří molekule boranu, kde si pod vedením expertů z Ústavu anorganické chemie AV ČR sestaví molekuly z bonbonů a vyrobí vlastní sliz.

S programem plným efektních chemických a fyzikálních pokusů, čítajících cukrovou duhu, sopku z droždí, se pak zúčastní Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Experti z Fyzikálního ústavu AV ČR mimo pobaví s robotickou zoo na světelný pohon, lidem také zpřístupní pohled na kosmické záření pomocí mlžné komory. Experti z Ústavu fotoniky a elektroniky představí mimo jiné přípravu senzorického čipu z neobvyklého materiálu – čokolády.

Uskuteční se také několik zajímavých přednášek. Dnes od 13:00 začne diskuse o tom, jak lidé z Česka pomáhají Ruskem napadené Ukrajině. Debaty se zúčastní Adriana Černá z nevládní organizace Člověk v tísni, sociolog a politický geograf Tomáš Kostelecký a kosmický inženýr Jan Lukačevič. Od 16:00 fyzik Jan Kaufman ukáže příklady špatného nebo nereálného použití fyziky v akčních filmech, o hodinu později pak v Letňanech experti na leteckou techniku pohovoří o výrobě české stíhačky. V pátek je pak mimo jiné v plánu diskuse o cílené genové úpravě plodin.

V Letňanech budou i exponáty, které Akademie věd vystavila na světové výstavě Expo v Dubaji – vznášející se zlatá mince, model lodi, která může likvidovat plastový odpad z moře ale i několik modelů pro chytré získávání a využívání energie.

Veletrh vědy se poprvé konal v roce 2015. Na akci spolupracuje Akademie věd s vysokými školami, knihovnami a dalšími organizacemi.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka