lupa x
user

Microsoft ve středu ukončí podporu prohlížeče Internet Explorer

Microsoft ve středu ukončí podporu prohlížeče Internet Explorer

12.06.2022

Redakce

Microsoft ve středu ukončí podporu prohlížeče Internet Explorer

Americký Microsoft ve středu ukončí podporu svého zastaralého webového prohlížeče Internet Explorer. Nebude k němu vydávat aktualizace a opravy a uživatele bude přesměrovávat na novější prohlížeč Edge. Podíl Exploreru je v současnosti pod jedním procentem. Vyplývá to z údajů Microsoftu a analytického webu Rankings.cz.

Explorer byl původně součástí operačního systému Windows. V roce 2010 musel Microsoft pod tlakem EU umožnit uživatelům svého operačního systému využívat jiné prohlížeče. Od té doby začal růst podíl prohlížeče Chrome od Google nebo Firefoxu. V současnosti má v tuzemsku největší podíl Chrome s 56 procenty trhu, následuje Edge s necelou desetinou, prohlížeč od domácího Seznamu s devíti procenty a Firefox s 8,5 procenta.

Edge je proti Exploreru výrazně rychlejší, využívá jádro Chromium, stejně jako konkurenční Chrome. Navíc obsahuje zabudovaný režim Internet Explorer, který řeší problém s weby vyžadujícími IE. Ukončení podpory Windows 10. Explorer ale bude možné používat v zařízeních, která musí fungovat dlouhodobě beze změny. Jde o různé systémy v lékařství, dopravě či průmyslu.

Internet Explorer byl poprvé vydán v roce 1995 a rychle vytlačil tehdy dominantní Netscape Navigator. V roce 2015 pak vyšla první verze jeho nástupce Edge. Od té doby se Microsoft snaží zastaralý Explorer utlumovat.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka