lupa x
user

Europoslanci schválili posílení ochrany kritické infrastruktury v EU

Europoslanci schválili posílení ochrany kritické infrastruktury v EU

22.11.2022

Redakce

Europoslanci dnes podpořili větší ochranu kritické infrastruktury v Evropské unii. Nově schválená unijní pravidla se mají týkat například zásobování potravinami a vodou, kybernetické infrastruktury či finančního sektoru. Cílem směrnice je předejít roztříštěnosti národních pravidel a zajistit lepší koordinaci mezi státy. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová vyzvala členské státy, aby začaly ihned pracovat na větší ochraně zásadní infrastruktury pro fungování společnosti.

Europoslanci schválili posílení ochrany kritické infrastruktury v EU

Foto: Shutterstock

Legislativní proces začal před dvěma roky, nová pravidla ale získala na aktuálnosti po ruském útoku na Ukrajinu. „Od té doby Evropská unie čelí bezprecedentnímu růstu sabotážních operací na kritickou infrastrukturu, na energetiku a dopravu,“ řekl slovenský europoslanec Milan Šimečka. Podle něj unijní směrnice umožní poskytnout „efektivní odpověď na přírodní katastrofy i útoky“.

Eurokomisařka Johanssonová zmínila v rozpravě činy sabotáže, které se staly v poslední době. Zmínila například výbuchy, které vyřadily z provozu plynovod Nord Stream, či porušení komunikačních kabelů, které způsobilo problémy na německé železnici. „Vzkaz je jasný – víme, kde jste zranitelní,“ řekla Johanssonová, která dala tyto činy do souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině. Členské státy budou mít dva roky, aby upravily svou národní legislativu podle nové směrnice. Johanssonová je vyzvala, aby začaly hned pracovat na zajištění své infrastruktury.

Nová pravidla se budou týkat 11 oblastí, například energetiky, finančního sektoru, zásobování potravinami a vodou, zdravotnictví či kybernetické infrastruktury. Předchozí směrnice se týkala jen dopravy a energetiky. Nová legislativa má zlepšit komunikaci a koordinaci mezi členskými státy či harmonizovat některá pravidla v ochraně infrastruktury a prevenci útoků. Členské státy budou muset také vypracovat národní strategie na posílení odolnosti kritické infrastruktury vůči útokům. Dalším cílem je podle Šimečky předejít roztříštěnosti pravidel na úrovni jednotlivých členských států.

Aby nová směrnice vstoupila v platnost, musí s ní ještě vyjádřit souhlas Rada Evropské unie.

Štrasburk (ČTK)

Hlavní stránka