lupa x
user

BBC uvedla, že policie v Číně napadla novináře informujícího o protestech

BBC uvedla, že policie v Číně napadla novináře informujícího o protestech

28.11.2022

Redakce

Britská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice BBC dnes uvedla, že čínská policie napadla a na několik hodin zadržela jejího zpravodaje informujícího o protestu v Šanghaji. V některých čínských městech, včetně Šanghaje nebo Pekingu se konaly protesty s výzvou ukončení přísných protikoronavirových opatření, ale i s hesly za svobodu.

BBC uvedla, že policie v Číně napadla novináře informujícího o protestech

Foto: Shutterstock

„BBC je mimořádně znepokojena kvůli zacházení s naším novinářem Edem Lawrencem, který byl zatčen a spoután, když pokrýval protest v Šanghaji,“ uvedl mluvčí BBC. Policisté zpravodaje několik hodin zadržovali, podle mluvčího ho kopali a bili. Po několika hodinách ho propustili. „To se stalo v situaci, kdy pracoval jako akreditovaný novinář,“ doplnil mluvčí. BBC podle něho nedostala věrohodné oficiální vysvětlení, proč policie Lawrence zadržela.

Přísná opatření proti covidu-19, která čínské úřady nařizují hned při výskytu několika prvních případů nákazy, ochromují čínskou ekonomiku. V posledních měsících také vyvolávaly opakované stížnosti na úřady, kterým se nedařilo spolehlivě zajišťovat potraviny a další nezbytnosti lidem zavřeným v domovech. Vlnu nespokojenosti umocnil 24. listopadu požár v Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, který si vyžádal deset lidských životů. Objevily se informace, že kvůli protipandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři zase k nim. Úřady to popírají.

BBC na svých internetových stránkách uvádí, že protesty se konaly i mimo Čínu. Šlo například o Londýn, kde se před čínskou ambasádou sešly stovky lidí. Přinesli tam květiny k uctění památky lidí zemřelých v Urumči.

Peking/Londýn (ČTK)

Hlavní stránka