lupa x
user

MŠMT udělilo ceny výjimečným osobnostem akademického a vědeckého prostředí

MŠMT udělilo ceny výjimečným osobnostem akademického a vědeckého prostředí

13.12.2022

Redakce

Ve Valdštejnském paláci v Praze byli oceněni úspěšní vysokoškolští studenti a pedagogové i zástupci české vědecké komunity. Ceny 18 laureátům v pěti kategoriích předal ministr školství Vladimír Balaš (STAN), podle kterého byly vyznamenány výjimečné a motivované osobnosti českého akademického a vědecko-výzkumného prostředí.

MŠMT udělilo ceny výjimečným osobnostem akademického a vědeckého prostředí

Foto: Shutterstock

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole získalo pět vysokoškolských pedagogů. Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout význam práce akademiků, kteří se neustále zdokonalují při své praxi, a zkvalitňují tak českou výuku. Mezi laureáty patří Roman Čermák z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který se mimo jiné věnuje podcastové tvorbě na téma popularizace vědy, dále Patrik Čermák z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, Petra Šobáňová z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Michal Smetana z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a David Kachlík z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Podle Balaše jsou studenti „důležitou částí naší společnosti, jejichž odvaha mnohokrát v minulosti zachránila tuto zemi“. Právě vysokoškolákům tak byla udělena cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů. MŠMT předává toto ocenění od roku 2014. Letos bylo vyznamenáno osm studentů. Vyacheslav Grebenyuk (Vjačeslav Grebeňuk) z 2. lékařské fakulty UK a Anna Krejčová ze 3. lékařské fakulty UK byli oceněni za svou občanskou činnost při pomáhání ukrajinským uprchlíkům v ČR. Za akademickou činnost pak byl oceněn mimo jiné Jakub Erben z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci nebo Lenka Kubíčková z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Cena za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací je udílena od roku 1991. Letošní laureátkou se stala Iva Pichová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, která se zabývá virovými a bakteriálními chorobami. Druhým oceněným je Michal Bauer z Institutu ekonomických studií UK. Bauer ve svém oboru experimentální a behaviorální ekonomie zkoumá například efekt covidové pandemie na xenofobii.

Cena Františka Běhounka je pojmenována po významném českém akademikovi Františku Běhounkovi, který se v roce 1926 zúčastnil Amundsenovy výpravy na severní pól nebo v roce 1928 jako první Čech přeletěl ve vzducholodi severní pól. Ocenění získal Radislav Sedláček z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Radim Filip z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Naopak cena Milady Paulové za celoživotní přínos vědě je udělována českým vědkyním. Paulová byla českou historičkou a byzantoložkou. Jako první žena se v roce 1925 stala vysokoškolskou profesorkou. Letošní laureátkou této ceny je Eva Kubala Havrdová z 1. lékařské fakulty UK. Cílem tohoto ocenění je mimo jiné také inspirovat ženy k vědecko-výzkumné kariéře.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka