lupa x
user

Archeologové našli na jihu Iráku téměř 5000 let starou sumerskou tavernu

Archeologové našli na jihu Iráku téměř 5000 let starou sumerskou tavernu

04.02.2023 , Aktualizováno 05.02.2023

Redakce

Archeologové našli na jihu Iráku téměř 5000 let starou tavernu, v níž objevili i pozůstatky zařízení, jež sloužilo jako lednička, či keramické misky i se zbytky jídla. Podle vědců z Pensylvánské univerzity, kteří o objevu z konce loňského roku informovali minulý týden, může tento nález více přiblížit život lidí v dávné Mezopotámii. Informovala o tom televize CNN.

Archeologové našli na jihu Iráku téměř 5000 let starou sumerskou tavernu

Foto: Shutterstock

Pozůstatky taverny z doby asi 2700 let před naším letopočtem objevili archeologové z Pensylvánské univerzity společně s kolegy z univerzity v italské Pise. Ti už několik let zkoumají oblast na jihu Iráku, kde býval jeden z nejstarších městských států Blízkého východu – sumerský Lagaš.

Sumerská hospoda byla podle archeologů vybavena lavicemi, měla vnitřní část i něco jako předzahrádku. Uvnitř byla také jakási dobová trouba a jednoduché chladicí zařízení, které tvořily dvě hliněné nádoby v sobě. Do té vnitřní se dávalo jídlo, do vnější pak mokrý písek, který udržoval potraviny v chladu.

Objev 5000 let staré hospody v Lagaši je podle archeologů důkazem, že v sumerské společnosti existovala i střední třída. „Měli místo, kde se scházeli a kde si mohli dát něco k jídlu a pití. To nám podává mnohem barvitější obrázek o tehdejší společnosti v tomto městě,“ řekl archeolog Reed Goodman.

Bagdád (ČTK)

Hlavní stránka