lupa x
user

Další velké zemětřesení na stejném zlomu je méně pravděpodobné, tvrdí seismolog

Další velké zemětřesení na stejném zlomu je méně pravděpodobné, tvrdí seismolog

07.02.2023

Redakce

Další velké zemětřesení na zlomu, který krátce před tím zažil silný otřes, je méně pravděpodobné. Deníku Le Monde to řekl seismolog Martin Vallée z pařížského Ústavu fyziky Země. Podle něj bylo však překvapivé, že po zemětřesení z dnešního rána v oblasti jihovýchodního Turecka, následoval po několika málo hodinách další podobně silný otřes. Oblast v příštích hodinách zřejmě čekají další menší zemětřesení.

Další velké zemětřesení na stejném zlomu je méně pravděpodobné, tvrdí seismolog

Foto: Shutterstock

Dnes ráno oblast na jihovýchodě Turecka zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně. Po několika hodinách následovalo dalšío síle 7,4 stupně. Oblast se nachází v seismicky aktivní oblasti u rozhraní tří zemských desek na Východoanatolském zlomu.

Podle Valléeho lze po jednom silném zemětřesení obecně očekávat další otřesy, které jsou však aspoň o jeden stupeň slabší. „Opakování zemětřesení se skoro stejnou silou je vzácnějším fenomén, a to hlavně v případě, když už první zemětřesení je velmi silné,“ řekl francouzskému deníku Vallée. Podle něj zlom, který zaznamenal silné zemětřesení, má menší pravděpodobnost, že krátce poté zažije další velký otřes.

Naopak v okolí se pravděpodobnost velkého zemětřesení může zvýšit. Pozornost vědců se nyní zaměřuje na Istanbul, který leží u dalšího zlomu pod Marmarským mořem. Podle Valléeho nyní seismologové nemají k dispozici tak přesné údaje, které by umožnily „jakékoliv rozhodnutí týkající se Istanbulu“. I s více údaji je však pro vědce stále nemožné předpovědět zemětřesení s takovou přesností, která by umožnila preventivní evakuaci, dodal Vallée.

Podle italských seismologů z ústavu INGV je okolí dnešního zemětřesení z historického hlediska seismicky aktivní. Velká zemětřesení s odhadovanou sílou nad sedm stupňů se tam stala v letech 859, 1124 či 1513. U syrského města Halab (Aleppo) zemětřesení z 13. srpna 1822 způsobilo smrt 20.000 až 60.000 lidí. Ve 20. století se ale v Turecku stala větší zemětřesení na Severoanatolském zlomu. Při zemětřesení z roku 1999 zemřelo na 17.000 lidí.

Ankara/Paříž/Řím (ČTK)

Hlavní stránka