lupa x
user

Průzkum: Mezi 50 nejvíce inovativními společnostmi světa je jen osm z Evropy

Průzkum: Mezi 50 nejvíce inovativními společnostmi světa je jen osm z Evropy

09.02.2023 , Aktualizováno 08.02.2023

Redakce

Mezi 50 nejvíce inovativními firmami světa je jen osm společností z Evropy, což je o polovinu méně než před dvěma lety. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG), který má ČTK k dispozici. V první polovině žebříčku jsou podle něj pouze dvě evropské společnosti. Výrazně naopak roste zastoupení asijských firem.

Průzkum: Mezi 50 nejvíce inovativními společnostmi světa je jen osm z Evropy

Foto: Shutterstock

Na prvních deseti místech se umístilo sedm společností z USA. Nejvíce inovativní firmou je stejně jako v předešlých letech Apple. Studie se věnuje tomu, jakým způsobem firmy přistupují k zavádění inovací do praxe, s jakými překážkami se potýkají či jak zaměření na inovace ovlivňuje jejich byznys. Nově také přihlíží k otázkám ochrany klimatu a udržitelnosti.

„Evropské firmy dlouhodobě trpí z více fragmentovaného evropského trhu, nižšího tlaku na inovace i menšího objemu investičního kapitálu. Nové, disruptivní obchodní modely je pak v Evropě výrazně těžší rychle rozšířit a kapitalizovat v porovnání s USA nebo Čínou,“ uvedl Jiří Švejcar, partner společnosti Boston Consulting Group.

Ještě mezi lety 2018 a 2020 bylo přitom evropských společností v žebříčku 15, tedy téměř dvojnásobek. Podíl asijských firem stoupá, sedm z 50 nejinovativnějších společností loňského roku je z Číny a dalších osm je ze zbytku asijsko-pacifického regionu. V roce 2018 měl přitom celý asijsko-pacifický region včetně Číny v žebříčku sedm zástupců.

Na druhém místě za Apple skončil Microsoft, který si polepšil o dvě příčky, a třetí se stejně jako loni umístil Amazon. V první desítce jsou dále Alphabet, Tesla, Samsung, Moderna, Huawei, Sony a IBM. Skokanem roku jsou společnosti Moderna, která meziročně poskočila o 35 příček, a Nvidia, která se v žebříčku objevila poprvé a hned se dostala na 15. místo.

Podobně jako v předešlých letech mají v žebříčku největší zastoupení technologické společnosti. Čtvrtina nejvíce inovativních firem (13) se zaměřuje na výrobu hardwaru a technologického vybavení, a další desetina (6) patří mezi výrobce softwaru. Výrazné zastoupení mají také firmy zabývající se velkoobchodem a maloobchodem, kterých je v žebříčku sedm.

Boston/Praha (ČTK)

Hlavní stránka