lupa x
user

Český rozhlas letos oslaví 100 let vysílání výstavou, koncerty i filmem

Český rozhlas letos oslaví 100 let vysílání výstavou, koncerty i filmem

13.02.2023

Redakce

Český rozhlas letos oslaví 100 let od zahájení pravidelného vysílání výstavou v Národním technickém muzeu, koncerty, novinkami v programu i filmem. Oslavy zahájí 10. března plesem v Obecním domě v Praze, kde zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a zazpívají Ewa Farna, Mirai, Dara Rolins či skupina No Name.

Český rozhlas letos oslaví 100 let vysílání výstavou, koncerty i filmem

„Je mi ctí stát v čele této veřejnoprávní instituce ve chvíli, kdy rekapitulujeme důležité momenty své existence, ohlížíme se do historie a vzpomínáme na výrazné rozhlasové osobnosti. Toto mimořádné jubileum je pro nás ale i příležitostí ukázat, že 100 let rozhlasového vysílání je pouze začátek. Máme ambice zahájit další stovku s novými programovými projekty i technologickými inovacemi. Projekt oslav výročí má za cíl podpořit pozici Českého rozhlasu na mediálním trhu a také ukázat, že je významným partnerem pro další instituce,“ uvedl generální ředitel René Zavoral.

Letos 18. května uplyne 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, kdy začala ve skautském stanu v pražských Kbelích vysílat soukromá společnost Radiojournal. Český rozhlas uspořádá v tento den pro širokou veřejnost a posluchače koncert v Riegrových sadech. Představí se skupina Chinaski, Aneta Langerová, Mirai nebo Marek Ztracený.

Kulaté výročí také připomene výstava v Národním technickém muzeu, která představí bohatou historii rozhlasového vysílání a technologického vývoje rádia, ale i důležité okamžiky, kdy stál Československý, později Český rozhlas na straně veřejnosti a posluchače informoval, vzdělával i bavil. Výstava s názvem „100 let je jen začátek“ bude veřejnosti přístupná od 17. května do 31. prosince.

K rozhlasovému jubileu navíc vzniká film režiséra Jiřího Mádla „Vlny“, který vypráví o vysílání Československého rozhlasu v době pražského jara 1968. V koprodukci TV Prima, Rozhlasu a televízie Slovenska a Českého rozhlasu vznikne také dobová šestidílná televizní série „Tisíc hlasů“, která na pozadí osobních životů redaktorů rozhlasu přiblíží historické začátky rozhlasového vysílání.

Stoletou tradici literárně dramatické rozhlasové tvorby připomene anketa Neviditelný herec století. Odborná porota nominovala deset herců a deset hereček, z nichž veřejnost vybere vítězného Neviditelného herce a herečku. Slavnostní vyhlášení ankety se uskuteční na Nové scéně Národního divadla 12. dubna a posluchači ho uslyší také na vlnách Českého rozhlasu.

Na stanici Dvojka ČRo u příležitosti narozenin uvede od 15. do 17. května premiéru třídílného seriálu „Chyceni v éteru“ o zakladatelích rádia. Hra dramatika a režiséra Petra Vodičky vypráví o trnité cestě k prvnímu vysílání a o událostech, které následovaly po 18. květnu 1923. V hlavních rolích otců Českého rozhlasu se představí herci Jaroslav Plesl a Martin Finger.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se k oslavám 100 let rozhlasu přihlásí několika výraznými koncerty na letošních festivalech. Přesně v den rozhlasového výročí 18. května vystoupí SOČR na festivalu Pražské jaro a společně s předním německým dirigentem Corneliem Meisterem a jedním z nejlepších českých houslistů Janem Mráčkem uvedou hudbu dvou českých klasiků Dvořáka a Martinů. Ve dnech 18. a 20. června na koncertech v Litomyšli a v Praze zazní v podání SOČR kantáta Arnolda Schönberga „Písně z Gurre“. Rozhlasovým symfonikům a výročí rozhlasu bude patřit i závěrečný koncert letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha.

ČRo bude letos také hlavním spoluorganizátorem největší celoevropské konference Radiodays Europe 2023 pro odborníky z oblasti rádia, podcastingu a výroby audio obsahu. Uskuteční se 26. až 28. března v Kongresovém centru Praha a zúčastní se jí více než tisícovka zástupců médií veřejné služby, komerčních rádií a nezávislých tvůrců audio obsahu z celého světa.

Ke 100. výročí ČRo spustil speciální webové stránky stoletrozhlasu.cz.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka