lupa x
user

Průměrná cena PC klesla o 13 procent a notebooků o čtyři procenta

Průměrná cena PC klesla o 13 procent a notebooků o čtyři procenta

13.03.2023

Redakce

Průměrná cena stolních počítačů na českém trhu meziročně klesla o 13 procent a u notebooků se snížila o čtyři procenta. Důvodem jsou velké zásoby prodejců z předchozích období, které potřebovali prodat. Vyplývá to z údajů analytické firmy GfK.

Průměrná cena PC klesla o 13 procent a notebooků o čtyři procenta

Foto: Shutterstock

Jiná situace byla u tabletů. „Zde průměrná cena díky větším a dražším zařízením rostla o téměř deset procent,“ uvedl konzultant GfK David Kajtman.

Zlevnění zejména ve spotřebitelském segmentu přišlo po delším období zdražování. Ještě v polovině loňského roku podle IDC ceny počítačů rostly až o pětinu a ceny serverů a úložišť o 15 procent. Zhruba 20 procent tuzemských firem to vedlo k tomu, že přesunuly svou činnost na cloudová úložiště.

Zdražování hardwaru podle Davida Lintimera ze společnosti vshosting~ začíná být pro české firmy neúnosné. „Společnostem podnikajícím on-line se postupně přestal vyplácet nákup serverů na vlastní pěst a volí přesun podnikání do cloudu a outsourcing služeb,“ podotkl Lintimer.

Jinou cestou šla společnost Seznam, která si servery pro vlastní potřebu začala stavět sama z jednotlivých komponent. Podle technického ředitele Vlastimila Pečínky s postupnou obměnou serverů firma přechází na vlastní hardware, což znamená výrazné úspory. Například v novém datovém centru Nagoja bude mít postupně všechny servery z vlastní produkce.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka