lupa x
user

Němečtí konspirátoři mají svou seznamku

Němečtí konspirátoři mají svou seznamku

19.03.2023 , Aktualizováno 17.03.2023

Redakce

Německý konspirátor Michael Brundel založil seznamku pro vyznavače konspiračních teorií SchwurbelTreff. Aktivní uživatelé platformy musí vyplnit údaje o tom, jakým teoriím spiknutí věří nebo také o počtu očkovacích dávek proti covidu-19 ve svém těle, informuje britský server Mail Online.

Němečtí konspirátoři mají svou seznamku

Foto: Shutterstock 

Seznamka SchwurbelTreff vznikla minulý měsíc a už během prvních tří týdnů měla 1500 uživatelů. Její název je založen na hanlivém označení pro stoupence konspiračních teorií. Ideální je pro ty, kteří popírají existenci covidu-19, přistání člověka na Měsíci nebo kulatost Země.

Podmínkou vytvoření vlastního účtu na nové seznamce je zodpovězení obvyklých otázek týkajících se tělesné výšky či věku i těch méně obvyklých. Ty se týkají koronaviru a konspiračních teorií. Uživatelé musí rovněž prozradit, z jakých médií čerpají informace nebo jakou mají představu o vývoji světa v příštích 20 letech.

To je v ostrém kontrastu s velkými seznamkami jako Tinder, Match, Hinge a Bumble, které v roce 2021 vyzývaly své uživatele, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Samotný zakladatel seznamky Brundel alias Captain Future nadále šíří mýtus o tom, že očkovaní lidé představují nebezpečí pro neočkované.

Berlínský expert na extremismus Nicholas Potter se obává, že nárůst počtu konspirátorů může vést k tomu, že si znepřátelí lidi z jejich sociálního prostředí, a k vytvoření „spirály radikalizace“. Potter také připomíná, že německý pokus o vytvoření seznamky pro vyznavače konspiračních teorií není první. Poukázal přitom na švýcarskou seznamku, která byla vytvořena zvlášť pro takzvané antivaxery během koronavirové pandemie.

Berlín (ČTK)

Hlavní stránka