lupa x
user

Mladý hacker se podle soudu naboural do Uberu, Revolutu a vývojáře hry GTA

Mladý hacker se podle soudu naboural do Uberu, Revolutu a vývojáře hry GTA

24.08.2023

Redakce

Porota londýnského soudu dnes konstatovala, že mladík z hackerské skupiny Lapsus$ provedl hackerský útok na taxislužbu Uber a finančně-technologickou společnost Revolut a vydíral vývojáře nejprodávanější videohry Grand Theft Auto (GTA). Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý hacker se podle soudu naboural do Uberu, Revolutu a vývojáře hry GTA

Foto: Shutterstock

Osmnáctiletý Arion Kurtaj vedl hackerské útoky na uvedené firmy sám během loňského září. Předtím jej soud propustil na kauci z vězení, kde byl za jiné trestné činy.

Vzhledem k tomu, že Kurtaj trpí autismem a psychiatry byl označen za nezpůsobilého k soudnímu řízení, byla porota požádána, aby se vyjádřila pouze k tomu, zda se dopustil uvedených činů, a nikoli aby vynesla rozsudek o vině či nevině.

Podle prokuratury se Kurtaj zaměřil nejprve na společnost Revolut, kde získal přístup k údajům přibližně 5000 jejích zákazníků. O dva dny později napadl společnost Uber, které způsobil škodu ve výši téměř tří milionů dolarů (67 milionů korun). Následujícím cílem jeho útoku se stala společnost Rockstar Games, které vyhrožoval, že zveřejní zdrojový kód plánovaného pokračování hry Grand Theft Auto.

Kurtaj se již dříve naboural také do největšího britského poskytovatele širokopásmového připojení BT Group a mobilního operátora EE. V roce 2021 je vydíral, přičemž požadoval výpalné ve výši čtyř milionů dolarů (89 milionů korun), jinak z jejich serverů vymaže data. V únoru 2022 se naboural do výrobce čipů Nvidia a vyhrožoval, že zveřejní ukradené údaje.

Prokuratura uvedla, že Kurtaj a sedmnáctiletý mladík, jehož jméno nelze z právních důvodů uvést a jehož případ byl projednáván společně s Kurtajovým, byli „klíčovými hráči“ v projektu Lapsus$.

Porota dnes shledala, že Kurtaj spáchal celkem 12 trestných činů, včetně tří případů vydírání, dvou podvodů a šesti provinění podle britského zákona o zneužití počítačů.

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka