lupa x
user

Ruská prokuratura žádá pro novinářku Ovsjannikovovou devět a půl roku vězení

Ruská prokuratura žádá pro novinářku Ovsjannikovovou devět a půl roku vězení

04.10.2023

Redakce

Ruská prokuratura žádá, aby bývalá novinářka státní televize Marina Ovsjannikovová dostala trest ve výši devíti a půl roku odnětí svobody. Ovsjannikovová, která v současnosti žije v zahraničí, se loni proslavila svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

Ruská prokuratura žádá pro novinářku Ovsjannikovovou devět a půl roku vězení

Foto: Shutterstock

Podle serveru Mediazona prokuratura chce Ovsjannikovovou poslat v nepřítomnost před soud kvůli šíření lživých zpráv, což je termín, který se vztahuje na jakékoliv informace o ruské válce proti Ukrajině, jež jsou v rozporu s narativem prosazovaným Kremlem.

Ovsjannikovové, která loni v březnu vtrhla během vysílání do televizního studia s transparentem s nápisem „Zastavte válku“ a „Lžou vám“, se později podařilo dostat se s dcerou z domácího vězení a utéct do neurčené evropské země.

Svoji první protestní akci provedla loni v březnu. Obžaloba z šíření lživých zpráv se týká protestu z loňského července, kdy stála na nábřeží naproti Kremlu s transparentem, na kterém ruského prezidenta Vladimira Putina označila za vraha a jeho vojáky za fašisty, píše agentura Reuters.

Rusko zákony proti diskreditaci armády nebo proti záměrnému šíření lživých informací o ní přijalo začátkem loňského března, jen několik dnů po vpádu do sousední země.

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka