lupa x
user

Vědci rozluštili kletbu z doby bronzové, je starší než známé hebrejské texty

Vědci rozluštili kletbu z doby bronzové, je starší než známé hebrejské texty

11.10.2023

Redakce

Jsi prokletý Bohem YHW, tak zní text kletby, který se podařilo rozluštit mezinárodnímu týmu vědců z malé olověné tabulky nalezené na hoře Ebal na Západním břehu Jordánu. Podle odborníků pochází písmo z pozdní doby bronzové a je o dvě století starší než všechny dosud známé hebrejské texty. K přečtení textu vědci využili rentgenovou počítačovou tomografii a virtuální narovnání tabulky, protože nebylo možné olověný amulet mechanicky otevřít bez toho, aby se nenávratně poškodil. Na výzkumu se podíleli i čeští vědci z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR (ÚTAM AV ČR). Studii publikoval časopis Heritage Science, informovala dnes AV ČR v tiskové zprávě.

Vědci rozluštili kletbu z doby bronzové, je starší než známé hebrejské texty

Foto: Shutterstock

Proklínací tabulku objevili vědci při analýze materiálu zbylého z vykopávek izraelského archeologa Adama Zertala. Ten se v letech 1982 až 1989 věnoval průzkumu na hoře Ebal na Západním břehu Jordánu. Objevil tam dva oltáře, menší z pozdní doby bronzové, který datoval do poloviny 13. století před naším letopočtem, a větší z doby železné. Amulet pochází pravděpodobně z výplně oltáře.

„Dříve se podobné nálezy prostě mechanicky otevřely a teprve pak bylo možné zkoumat text skrytý uvnitř, celistvost cenného artefaktu se tím ale mnohdy nenávratně poškodila. Nám se metodou rentgenové výpočetní tomografie podařilo text přečíst, aniž by došlo k jakémukoli zásahu do objektu. Spolehnout jsme se mohli na naše předešlé zkušenosti,“ řekl Daniel Vavřík z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR.

Vědcům z Vavříkova týmu se již v minulosti podařilo přečíst text uvnitř olověného křesťanského amuletu z české provenience z Dřevíče, aniž by ho mechanicky otevřeli. Proto je podle vědce oslovil izraelský tým.

Tabulka podle vědců vznikla přeložením olověného pásu s vyrytým textem, aby zůstal ukrytý uvnitř a nebyl zvenčí patrný. Pokud by se amulet znovu rozložil, vypadal by jako malá dvoustránková brožura.

„Tabulka byla více než 3200 let zavalena hromadami kamení, proto je značně deformovaná a při procházení snímků z tomografu bylo vidět možné znaky uvnitř jen částečně. Proto jsme ji museli, podobně jako v případě amuletu z Dřevíče, virtuálně narovnat. Tím se výrazně zlepšila čitelnost vnitřních struktur,“ řekl Vavřík.

Vědci pak ve spolupráci s experty na starohebrejské nápisy a jejich interpretaci objevili velké množství znaků prastarého písma na vnitřní straně tabulky. Mimo jiné se jim podařilo rozluštit slovo arur, což znamená prokletý. Po bližším zkoumání našli vědci symboly i na vnějším povrchu tabulky.

V nápisu na vnitřní straně tabulky bylo nalezeno osm z 22 písmen hebrejské abecedy. Podle odborníků na paleohebrejská písma spadá do pozdní doby bronzové. Proklínací texty psané na keramice nebo hliněných figurkách z doby bronzové jsou známy z období Staré, Střední a Nové říše v Egyptě i z jiných oblastí. Většina pochází ze Střední říše a obsahuje odkazy na nepřátelská města a kmeny v Sýrii a Kanaánu. Existují také exempláře z egyptské Nové říše, které se chronologicky shodují s nápisem na hoře Ebal.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka