lupa x
user

Rakovině prsu každoročně podlehne 1 600 žen. Nález bulky v prsu ale nemusí být důvodem k obavám

Rakovině prsu každoročně podlehne 1 600 žen. Nález bulky v prsu ale nemusí být důvodem k obavám

13.10.2023 , Aktualizováno 12.10.2023

Redakce

Rakovina prsu je druhou nejčastější rakovinou u žen. Každoročně je toto onemocnění nově diagnostikováno u cca 7 200 žen s tím, že 1 600 žen rakovině prsu podlehne. Lékaři proto doporučují nepodceňovat prevenci v podobě samovyšetření prsu a každá žena starší 45 by měla absolvovat preventivní vyšetření v rámci screeningu rakoviny prsu prostřednictvím mamografie. Pravidelné samovyšetření prsu a včasná diagnostika jsou zkrátka nejlepšími spojenci v prevenci rakoviny prsu. A to nejen v říjnu, měsíci zaměřeném na tuto problematiku, ale po celý rok.

Rakovině prsu každoročně podlehne 1 600 žen. Nález bulky v prsu ale nemusí být důvodem k obavám

Foto: Shutterstock

Nález bulky v prsu: Ne vždy důvod k obavám

Objevit bulku v prsu může být znepokojivé, ale je důležité si uvědomit, že většina těchto nálezů je nezhoubná.

„Statistiky ukazují, že většina nálezů se ukáže být benigními, což znamená, že není třeba okamžitě panikařit. Může se jednat o cystu, fibroadenom nebo jiný nezhoubný útvar. V případě nálezu jakékoliv bulky v prsu je opět důležité navštívit lékaře,“ říká MUDr. Vojtěch Havel z Polikliniky IPP.

Pokud se ukáže, že nález v prsu je nezhoubný, je to určitě dobrá zpráva. Ale co dál? Většina nezhoubných útvarů nevyžaduje agresivní léčbu, ale je dobré je sledovat a v případě potřeby odstranit. Některé nezhoubné útvary, jako jsou cysty nebo fibroadenomy, mohou být odstraněny chirurgicky v lokální anestezii. Tento zákrok je obvykle rychlý a s minimálními komplikacemi.

Samovyšetření prsu: Vlastní zdraví ve vašich rukou

Samovyšetření prsu je jednoduchý, ale efektivní nástroj, který ženám umožní stát se aktivním účastníkem ve své vlastní péči o zdraví. Existuje mnoho instruktážních videí a odborných rad, které mohou pomoci tento proces zvládnout. V případě otázek a nejistot je vhodné samovyšetření konzultovat se svým lékařem. Odborníci mohou poskytnout podrobné rady a doporučení, ať už jde o samovyšetření nebo další diagnostické metody.

„Prevence rakoviny prsu ale není jen o jednorázových akcích nebo návštěvách lékaře. Je to o celkovém životním stylu, který zahrnuje zdravou stravu, pravidelné cvičení a snížení stresu. Všechny tyto faktory mohou hrát roli ve vašem celkovém zdraví a ve snížení rizika rakoviny prsu,“ doplňuje MUDr. Vojtěch Havel z Polikliniky IPP.

Spolupráce lékařských specialistů: Týmový přístup k léčbě

V případě, že by byla diagnostikována rakovina prsu, je důležité vědět, že pacientky mají k dispozici tým lékařských specialistů, kteří spolupracují na léčbě. Gynekologové, chirurgové a onkologové často pracují ruku v ruce, aby zajistili nejefektivnější a nejkomplexnější léčbu. Multidisciplinární přístup je klíčový pro dosažení nejlepších výsledků.

Nové metody léčby: Naděje na obzoru

Počet pacientek s rakovinou prsu roste. Díky pokrokům v medicíně ale mortalita klesá.

Vývoj incidence, mortality zhoubných novotvarů prsu u žen (C50), přepočet na 100 000 žen. Zdroj dat: Národní onkologický registr ČR

Věda neustále pokračuje v objevování nových a efektivnějších metod léčby rakoviny prsu. Od cílené terapie a imunoterapie až po pokročilé chirurgické metody, možnosti léčby se neustále rozšiřují. To vše přináší novou naději pro pacienty a jejich rodiny.

http://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/rakovine-prsu-kazdorocne-podlehne-1-600-zen-nalez-bulky-v-prsu-ale-nemusi-byt-duvodem-k-obavam/2425693

Zdroj: PROTEXT

Hlavní stránka