lupa x
user

Oko versus umělá inteligence: systém pro kontrolu kvality, který nedělá chyby

Oko versus umělá inteligence: systém pro kontrolu kvality, který nedělá chyby

15.10.2023 , Aktualizováno 24.10.2023

Redakce

Optická kontrola kvality je nezbytná pro jakýkoliv výrobní proces. Až doposud se takové kontroly prováděly téměř výhradně pouhým pohledem. Lidský zrak má ale své limity, a proto mu v poslední době začíná pomáhat i umělá inteligence. Společně se speciálními kamerami odhalí i ty nejmenší nepřesnosti, a to i u složitých materiálů.

Oko versus umělá inteligence: systém pro kontrolu kvality, který nedělá chyby

Foto: Shutterstock

Díky moderním technologiím jsou všechny části výrobních procesů stále přesnější a automatizovanější. Nejinak je tomu i u optické kontroly kvality, která se už nemusí spoléhat na lidský zrak. „Dnes již existují sofistikované systémy pokročilých kamer a snímačů, jejichž výsledky pak vyhodnocuje umělá inteligence,“ přibližuje Radek Štourač ze společnosti KINALI, která se vývojem systémů optické kontroly kvality zabývá.

Mezi hlavní výhody optické kontroly s využitím umělé inteligence patří hlavně její minimální chybovost. Kamerové systémy dokáží zkontrolovat výrobek během milisekund, a to s přesností na mikrometry. To je něco, čemu se lidské oko nemůže rovnat. Navíc díky umělé inteligenci a obsáhlým knihovnám dat systém sám dokáže chybu klasifikovat a v některých případech i navrhnout její řešení.

Tyto chytré systémy si navíc dokážou poradit s téměř každým materiálem včetně plastů, kovů nebo dřeva. Právě dřevo bývá pro kontrolory kvality oříškem. „Každý kus dřeva je jedinečný, proto nelze vyrobit univerzální referenční vzorek pro kontrolu výsledného výrobku. Umělá inteligence si však dokáže poradit s různými kombinacemi vad a odchylek nebo s barevnou proměnlivostí materiálu,“ vysvětluje Štourač.

Systémy vybavené umělou inteligencí se navíc dokáží rychle učit a průběžně zlepšovat. „Naše systémy pro kontrolu dřeva jsou schopné odhalit přes 20 typů vad při zpracování až 140 snímků za sekundu,“ dodává ředitel KINALI. Nelze opomenout ani automatizovaný reporting zjištěných dat, který se dá v kombinaci s chytrými systémy využít pro zobrazení dlouhodobějších výrobních trendů a identifikaci nejčastějších chyb.

V praxi podniky využívají chytré optické kontrolní systémy například při výrobě skládacích metrů nebo dřevěných plovoucích podlah. Pořízení chytrých kontrolních systémů se firmám vyplatí i finančně. Kamerové systémy pracují rychle, efektivně a s nízkou chybovostí. Firmy tak mohou maximalizovat svou výrobní kapacitu a konkurovat na trhu. Automatizace všech částí výrobního procesu je dnes pro výrobní podniky zcela zásadní. Ty, které si to již uvědomují a do chytrých řešení investují, jsou dnes oproti konkurenci výrazně napřed.

Jaroslav Kříž

 

Hlavní stránka