lupa x
user

Vánoce e-shopy vyhlížejí s mírným optimismem, připravují se několik měsíců

Vánoce e-shopy vyhlížejí s mírným optimismem, připravují se několik měsíců

20.10.2023

Redakce

Letošní Vánoce e-shopy v Česku vyhlížejí s mírným optimismem, za celý trh se proti loňsku očekává nárůst tržeb z 65 na přibližně 70 miliard korun. ČTK to řekl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Na nejdůležitější období v roce se podle něj e-shopy připravují dlouho, například zboží začínají nakupovat ještě před příchodem léta. Doplnil, že kvůli teplejšímu září je start vánočních nákupů pomalejší než v minulém roce.

Vánoce e-shopy vyhlížejí s mírným optimismem, připravují se několik měsíců

Foto: Shutterstock

„S koncem října už ale očekáváme razantnější nárůst. Vrcholem obvykle bývá období okolo Black Friday a druhý týden v prosinci,“ uvedl. Slevová akce Black Friday letos připadá na pátek 24. listopadu. Podle Vetyšky se ale většina obchodníků stejně jako v minulosti neomezí na jeden den a výprodeje bude nabízet delší dobu. „Ze zkušenosti víme, že nejčastěji se slevy pohybují mezi 15 a 30 procenty,“ dodal.

S příchodem Vánoc se e-shopy podle Vetyšky poohlížejí především po nových zaměstnancích, brigádnících nebo rozšiřují kapacitu skladů. Upozornil na to, že naopak některé firmy, které investovaly do automatizace, nebudou muset posily přijímat vůbec. „Řidiče budou nejvíce hledat samotné logistické společnosti, které balíky pro e-shopy doručují. V celkovém počtu se bude jednat o tisíce zaměstnanců všech kategorií,“ řekl. Přelom léta a podzimu je podle obchodního ředitele společnosti Upgates Martina Pecha nejzazším obdobím, kdy by měly e-shopy začít promýšlet marketingovou strategii

Například prodejce elektroniky a dalšího spotřebního zboží Alza.cz se na Vánoce připravuje už od ledna. „Vyhodnocujeme, co se osvědčilo a co ne v minulých letech a podle toho upravujeme naši strategii,“ uvedla mluvčí Eliška Čeřovská. S ohledem na nově zavedené služby firma letos očekává vyšší tržby než loni. V současné době pozoruje například zvýšenou poptávku po hračkách, řekla.

E-shop s oblečením a obuví Zoot.cz letos před Vánoci pracuje zejména na zrychlení logistických procesů. „V letošním roce očekáváme objemy tržeb mírně vyšší oproti minulému roku, ale zároveň přistupujeme k zásobám zodpovědně vzhledem k aktuální makroekonomické situaci a slabší poptávce,“ řekl ČTK ředitel marketingu Jaroslav Kaucký. V období Vánoc firma počítá s růstem okolo deseti až 20 procent, doplnil.

S hledáním nových brigádníků na Vánoce e-shop Yuzu, který prodává citrusové příchutě do limonád nebo čajů, začíná na konci léta. „Zákazníci nakupují na Vánoce už od září. Vidíme zvýšenou poptávku po dárkových balíčcích nebo výhodných nabídkách,“ řekla manažerka provozu Romana Štychová. Pro on-line supermarket Rohlík bude stěžejním krokem před Vánoci otevření nového distribučního centra v Ostravě. „Poptávka obvykle stoupá tři týdny před Vánocemi,“ uvedla mluvčí Denisa Morgensteinová.

Obrat českých e-shopů ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 11 procent. Oproti druhému čtvrtletí se snížil o tři procentní body, uvedla už dříve Heureka.cz. Loni obrat e-shopů poprvé meziročně klesl, a to z 223 miliard na 197 miliard korun.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka