lupa x
user

Tržby Huawei za tři čtvrtletí navzdory sankcím USA vzrostly o 2,4 procenta

Tržby Huawei za tři čtvrtletí navzdory sankcím USA vzrostly o 2,4 procenta

29.10.2023 , Aktualizováno 27.10.2023

Redakce

Čínské společnosti Huawei Technologies vzrostly za tři čtvrtletí letošního roku tržby o 2,4 procenta na 456,6 miliardy jüanů (1,5 bilionu Kč) díky růstu v oblasti digitální energie, cloudu a automobilových komponent. Údaje o zisku firma neupřesnila, podle výpočtu agentury Reuters stoupl o 177,8 procenta na 73,05 miliardy jüanů. Z velké části to způsobily platby související s prodejem divize chytrých telefonů Honor v listopadu 2020, řekl agentuře Reuters mluvčí Huawei.

Tržby Huawei za tři čtvrtletí navzdory sankcím USA vzrostly o 2,4 procenta

Foto: Shutterstock

Tržby firmy rostou navzdory sankcím USA, které omezují prodej i nákupy pokročilých technologií. Huawei je největším výrobcem síťového zařízení pro mobilní a internetové operátory.

Analytici upozorňují, že ve třetím čtvrtletí také firmě prudce vzrostl prodej chytrých telefonů díky uvedení nového přístroje Mate 60 na trh koncem srpna. Podle výzkumné společnosti Counterpoint Research se prodej telefonů firmy meziročně zvýšil o 37 procent.

Generální ředitel automobilové divize Smart Car Richard Yu tento měsíc uvedl, že firmou podporovaná značka elektromobilů Aito již obdržela více než 70.000 objednávek na svůj modernizovaný model M7. Společnost silně investuje do dodavatelského řetězce, aby uspokojila poptávku.

Spojené státy v roce 2019 oznámily, že Huawei představuje bezpečnostní riziko a zařadily ho na seznam firem, kterým znemožňují přístup k důležitým technologiím amerického původu. To nepříznivě dolehlo na podnikání firmy, protože jí to zablokovalo obchodování s americkými firmami a odřízlo přístup k americkým čipům a technologiím. Rozhodnutí USA zničilo kdysi dominantní podnikání firmy v oblasti mobilních telefonů, protože firma nesmí ve svých telefonech používat operační systém Android. Huawei obvinění, že představuje bezpečnostní riziko, odmítá, a trvá na tom, že pro čínskou vládu nešpehuje.

Společnost se od uvalení sankcí zaměřila na pomoc firmám, továrnám a dolům při digitalizaci. Patří také mezi největší světové investory do výzkumu a vývoje, loni investovala přibližně čtvrtinu svých celkových tržeb.

Peking (ČTK)

Hlavní stránka